Anasayfa / Köşe Yazıları / Her Kıraathaneye Bir Kitaplık

Yazar Orhan Samsatlıoğlu

Her Kıraathaneye Bir Kitaplık

Her Kıraathaneye Bir Kitaplık

(Bravo Cizre Belediyesi!)

 

Yazımızın başlığı, Cizre Belediyesi’ne ait. Terörist çukur eylemlerinin bertaraf edilmesinden sonra Doğu ve Güneydoğu’ya atanan diğer belediye başkanları gibi ilçenin kaymakam ve belediye başkan vekili, ilçe milli eğitim müdürü ve emniyet müdürü ile el  ele vererek çok güzel bir hizmete imza atıyorlar.

İlçede ne kadar kahvehane (aslında bu mekânlar başlangıçta kahvehane değil, kıraathane idi) varsa hepsine birer “kitap köşesi„ oluşturuyor. Oluşturulan bu kitap köşelerine de belediye bütçesinden yeteri kadar kitap hediye ederek faaliyete geçiriyor. Böylece kahvehaneye(pardon kıraathaneye) gelen vatandaşlar, hem oyun oynayacak, hem sohbet edecek, hem de kitap okuyabilecek. Ne kadar güzel bir hizmet değil mi? Her şey dönüp dolaşıp aslına rücu ediyor… Bundan bir süre önceki “Kıraathaneden Kumarhaneye„ başlıklı yazımızda da bu konuya değinmiş ve bu güzel mekânların, başlangıçta tanışma, kaynaşma, istişare etme, sohbet etme ve okuma amacıyla atalarımız tarafından kurulduğunu, fakat zamanla kıraathaneden kahvehaneye, oradan da maalesef peyderpey kumarhaneye dönüştüğünü yazmıştık.

Şimdi Cizre Belediyesi’nin yaptığı bu güzel hizmetin diğer bütün belediyelerimize (başta Adıyaman Belediyemize) örnek olmasını umuyor ve diliyoruz. Evet; belediyenin esas hizmetlerine yönelik birçok sorunu olduğunu biliyoruz. Ne var ki bu önerimiz, öyle büyük maddi külfetler gerektiren bir konu değil. Üstelik, gerçekleştirildiğinde de bir park, bir kanalizasyon, bir kaldırım, bir asfaltla kıyaslanmayacak kadar da kıymetli bir hizmet. Okumak… Cenabı Allah’ın kutsal kitabımızla bize ferman buyurduğu İslam’ın ilk emri…

Kıraathane müdavimleri, böylece boş zamanlarının bir kısmını da bu güzel etkinliğe (okumaya) ayırmış olacaklar. Böylece hem başkalarının gıybet ve dedikodularından uzaklaşılmış olacak, hem de hükûmet yıkıp hükûmet kurmak gibi kırıcı siyasî münakaşa ve tartışmalar da azalmış olacak. Kahvehanelerimiz de yavaş yavaş asıl işlevlerine (kıraathaneye)  dönüşmüş olacak.

Bakalım, belediyemizin etkili ve yetkilileri bu önerimizi nasıl karşılayacaklar? Eski bir belediyeci olarak kendilerine şunu da önerebilirim. Bu güzellik, belediye bütçesinin dışından da karşılanarak çözülebilir. Sayın başkan, ilimizdeki bütün kahvehaneleri saptayarak her birini bir esnafımıza, bir iş adamımıza, bir gönüllü hayırseverimize de havale edebilir. Hiçbir esnafımızın kendilerine tevdi edilen bu kitap köşesini kurup donatmadan çekineceğini, uzak duracağını tahmin etmiyorum. Zira ben hemşehrilerimin ne kadar hayırhah olduklarını gayet iyi biliyorum.

Haydi öyleyse, biz de Cizre Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu güzelliği ilimizde de uygulayalım. Ne dersin sayın Başkan?

Bu Habere de Bakın

Hz. Safvân b. Mu’attal (ra)

Hİlimizin sahip olduğu değerlerden ve zenginliklerden hatta en önemlilerinden biri de, İslâm tarihinde önemli ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir