Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi
22 Kasım 2016 Salı, 08:05
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Henüz gözünü açmadan ölenler

Editör’den…

 

Henüz gözünü açmadan ölenler

 

2015 yılında ülke genelinde hayatını kaybeden bebek sayısının 14 bin 164 olduğunu TUİK verilerinden öğreniyoruz.

Bu bebeklerin bin 902’si henüz bir günlükken, yani doğumda hayatını kaybetmiş. 4 bin 270’i ise 6 günü doldurmadan hayata veda etmiş.2 bin 924’ü bir ayını doldurmadan, 3 bin 242’si 4 ayını doldurmadan, bin 244’ü 8 ayını doldurmadan, 582’si ise henüz 11 aylık olmadan hayata gözlerini yummuş.

Bu sayılara bir de anne ölümlerini eklediğinizde, doğumda kaybettiğimiz insan sayısının, umudunun, geleceğin ne kadar elimizden kayıp gittiğini daha net öğrenebiliriz.

Ülkelerin, illerin ve yerleşim yerlerinin gelişmişliğini ölçerken, sağlık alanındaki başarısı da ölçülür ve ilk sıraya anne ve bebek ölümleri konur.

Anne ve bebek ölüm oranı ne kadar düşükse, o il hem geleceğine yatırım yapmış, hem insan hayatını önemsemiş, hem de sağlık alanında çok önemli mesafe almış demektir.

Bebek ve anne ölümlerinin elbette birçok sebebi var, bu kısım sağlıkçıları ilgilendirir ama hepimizi ilgilendiren kısmı, kaybettiğimiz canlarımızdır.

Adıyaman, bebek ölüm oranında ilk sıralarda değil ama son sıralarda da değil.

Özellikle Kadın Doğum ve Çocuk alanında uzman eksikliğini hesaplarsak, “gebeliğini yeterince takip ettiremeyen” anneler, tedavisi yapılmayan ve henüz doğmayan bebelerin gülümseyemeden ölüp gitmelerinin sebebini anlamak çok zor değil. Tek sebep değil ama ana sebeplerden belki de en önemlisidir.

Adıyaman, sağlık alanında çok önemli hamleler yaptı, çok önemli yatırımlar, çok önemli yeniliklerle tanıştı ama nedense kadın, doğum ve çocuk da aynı gelişmeyi bir türlü yakalayamadı.

O günleri de görmek dileğiyle…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz