13 Nisan 2015 Pazartesi, 09:32
Doğan Durgun
Doğan Durgun dogandurgun68@gmail.com Tüm Yazılar

HDP’ye karşı AKP-CHP ittifak

HDP’ye karşı AKP-CHP ittifak

7 Haziran Seçimleri için partiler adaylarını belirlediler. Bütün kamuoyunun en çok merak ettiği HDP listesiydi. Öyle ya, ‘Yeni Yaşam’ çağrısına cevap olabilecek tek parti HDP. Bir iki eksik dışında HDP listesini beğendiğimi belirtmeliyim. Sonuçta herkesi seçilecek yerden göstermek mümkün değil. Zaten HDP’nin yükselişi isimlerden bağımsız, ortaya koyduğu hedeflerden kaynaklanıyor. Listeler HDP’yi ne yükseltir, ne de aşağı çeker. HDP’yi daha da büyütecek olan şey; programına koyduklarını doğru bir dille daha çok kitleye anlaşılır biçimde anlatmasıdır. Çünkü HDP; yeni bir dille, yeni bir yaşam vadediyor.

HDP’nin durmak bilmeyen yükselişi AKP ve CHP çevrelerinde ciddi bir telaşa yol açmış. Esasında Kürtlerin hak ve özgürlükleri konu olduğunda, bu iki partinin bir orkestranın sazları gibi ne kadar uyumlu ses çıkardığını geçmişteki pratiklerden (2007 Genel Seçimleri öncesinde, hazine yardımının şartlarını yeniden düzenlemeleri) biliyoruz. Şimdi bakıyoruz, AKP CHP’yi unutmuş, bütün enerjisini HDP’yi durdurmaya harcıyor. Neden? Kobanê direnişi AKP’ye oy veren Sünni Kürtlerde ciddi bir kırılma yarattı. Şimdiye kadar dindarlık ve daha açık haliyle Sünnilik üzerinden Kürtlerden oy almayı başaran AKP’nin Kobanê işgal altındayken sergilediği tutum, Kobanê kurtarıldıktan sonra Erdoğan’ın üzüntüsünü gizleyemediği görüntüsü, bu siyasetin sahteliğini açığa çıkardı. Kobanê’deki Kürtler de mezhep olarak Sünniler. Ama AKP barbar IŞİD çetelerini destekledi. Sünni Kobanêlilerin namuslarına, toprağına göz diken çetelere yenilmesini isteyen AKP iktidarı bu pis siyaseti ile Türkiye’deki Sünni Kürtlerin gözünü açtı. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile HDP’ye ciddi bir akış başladı.

HDP’nin barajı geçeceği anlaşılınca, Kobanê’de uyguladığı kirli ilişkileri kapatamayan iktidar, HDP’yi soldan vurmaya çalışıyor. Tek hedef var, HDP’nin baraja takılması.  Kendilerinden giden oyu engellemeye yönelik söyledikleri “HDP’nin adayları marjinal solculardır’’ lafının beş para etmeyeceğini bildiklerinden, HDP’ye CHP’den gelecek oyları engellemeye çalışıyorlar. Bu konuda CHP’den daha çok CHP’ci, Alevilerden daha çok Alevici olmuşlar. CHP ön seçim yapmış da solcular önemli yerlere gelmiş. Ön seçimle birlikte Alevi isimler CHP’de ciddi bir ağırlığa sahip olmuşlar. Falan filan… Yani? Demek istiyorlar ki, solcu ve Alevi CHP’liler yerinizde kalın, CHP HDP’den daha solcu ve Alevilerin hakkına daha çok sahip çıkıyor. Çaresizlik AKP’ye bunu söylettiriyor. Bu resim, HDP’nin iktidar saraylarında zelzele etkisi yarattığını bir güzel gösteriyor.

CHP’nin yaratmaya çalıştığı algının kirliliği, AKP ile yarışıyor. Durumları da zaten aynı. Nasıl? Alevi seçmenler CHP’den hızla uzaklaşıyor. Sünni Kürtlerin AKP’yi bırakmasına neden olan şey, Alevilerin de CHP’yi bırakmasına neden oluyor. Nedir bu neden? Kobanê. Gördüğü Alevinin başını kesen IŞİD cellatlarına karşı Kürtlerin gösterdiği destansı mücadele Alevilere de bir sorgulama süreci yaşattırdı. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde bu tutuma dönüşüp, HDP’de oy olarak somutlandı. CHP’nin siyaseten bu konuda, tıpkı AKP gibi söyleyeceği bir sözü yok. Gerçek berrak bir biçimde duruyor. CHP’lilerin sarıldığı strateji, AKP’nin durumundan daha acıklı. Seçmeni olan sosyal demokrat ve Alevileri partide tutacak bir siyaset ve programları yok. HDP’nin söyledikleri ise göz kamaştırıcı. Bula bula, HDP zaten AKP’den oy alıp, barajı geçiyor, oylarınızı vermenize gerek yok retoriğine sarılmışlar.

CHP ve AKP ne yaparsa yapsın, HDP’nin tek alternatif olmasını önleyemeyecekler. İster birlikte saldırsınlar, isterse ayrı ayrı hücuma geçsinler. Çünkü ikisi de devlet partisi. İkisi de özgürlük düşmanı. İkisinin geçmişi de, solculara, Kürtlere ve Alevilere yapılan katliam tarihi gibi. Dersim, Lice, Gazi Mahallesi ve Madımak katliamları, Denizlerin idamı, Roboski, Gezi, Kobanê… Say say bitmez. Üstelik daha Cumhurbaşkanlığı seçiminde, bizim adayımız diye Ekmeleddin İhsanoğlu’nu piyasaya süren CHP değil miydi? Alevi ve sosyalistleri katleden bir zihniyetle ittifak yapmamışlar mıydı? Bu gün İhsanoğlu MHP’nin adayı.  Aleviler ve solcular hangi saikle CHP’ye oy verecek ki?

Kobanê bir devrim ve fakat aynı zamanda Türkiye siyasetini de derinden etkiliyor. Etkilemeye devam da edecek. Kobanê’de vücut bulan özgürlük ve yeni yaşam direnişi, Sünni Kürtleri, Alevileri, demokratları, solcuları, kadınları HDP etrafında birleştiriyor. Kobanê ruhu, 7 Haziran Seçimlerinin en çok belirleyeni oluyor, olacak.

Kaynak: Özgür Gündem

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz