Anasayfa / Köşe Yazıları / Haydi Adıyaman, İstanbul’a!

Yazar Orhan Samsatlıoğlu

Haydi Adıyaman, İstanbul’a!

Yazımızın başlığı ile İstanbul’a yönelik bir seyahatten, yolculuktan bahsettiğimiz hemen anlaşılacaktır. Aynen öyle… Yalnız, bu seferki yolculuğumuz, siyasi bir yolculuk olacak. Şimdi de sayın hemşehrilerimin <Nedir bu siyasi yolculuk ?> dediklerini duyar gibiyim. Sözü fazla uzatmadan asıl konumuza girelim öyleyse:

Bilindiği gibi İstanbul, Türkiye’nin bir mozayığı. Orada 81 vilayetin hepsinden insanlarımız var: Esnaf, iş adamı, teknokrat, bürokrat, akademisyen, işçi, memur, siyasetçi, öğrenci ve sade vatandaş… Bu renkli mozayığa Adıyaman’ımız da yeteri kadar katkıda bulunmuş ve yıllardan beri binlerce hemşehrimiz orada hayatlarını sürdürmektedirler. Hem de bilinçli bir işbirliği ve dayanışma içinde… Derneklerde, vakıflarda, oda ve birliklerde, cemiyetlerde, belediye ve il genel meclislerinde vesaire… Onlarla gurur duyuyor, emek ve hizmetlerinde başarılar diliyoruz.

İstanbul gibi bir deryada bir damla olarak işe başlamak, tırnaklarıyla kazarak bir yerlere gelmek, el emeği-göz nuru ve alın teri ile ayakta kalmak, bununla da yetinmeyip, ilerlemek ve yükselmek her babayiğidin karı değil. Ama bunu başaran yüzlerce, binlerce hemşehrimizin olduğunu görmek, bize büyük bir gurur vermekte. Bugün; esnaf, iş adamı, siyasetçi, bürokrat, teknokrat, akademisyen, işçi, memur, sanatçı, öğrenci ve sade vatandaş binlerce hemşehrimiz, İstanbul’un her alanında kendisini kanıtlamış ve oraya damgasını vurmuş bulunmaktadır.

Yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri vesilesiyle, buradaki hemşehrilerimizle el ele, gönül gönüle, omuz omuza vermenin yeri ve zamanıdır. Bilindiği gibi şu sıralarda belediye seçimleri için başkanlık başta olmak üzere birçok meclis üyeliklerine de aday olan çok değerli hemşehrilerimiz var. Bunlar; işin mutfağından başlayarak ter döke döke bu adaylıkları hak eden hemşehrilerimiz. Herhangi bir tarafı tutmuş olmamak adına,bu değerli isimlerden örnekler vermeden genel olarak söyleyeceklerim, gönülden geçen önerilerim var. Onları sizlerle paylaşmak istiyorum:

   Hemen hemen her ailenin, hepimizin ya bir akrabamız, ya bir arkadaşımız veya dostumuz, ya komşumuz (mahallelimiz-köylümüz) veya tanıdığımız var İstanbul’da… Şimdi onlarla çok ciddi, çok sıkı bir irtibata geçmemizin yeri ve zamanı. Şu anda İstanbul’un neresinde bir belediye meclis üyesi adayı, belediye başkan adayı varsa onlara sahip çıkmanın, var gücümüzle desteklemenin zamanı. O adaylarımız, sırtını herhangi bir terör örgütüne ( PKK veya FETÖ gibi ) dayamamışsa ( ki buna hiç ihtimal vermiyorum.) partisi ve siyasi düşüncesi ne olursa olsun desteklememiz lazım. Adıyaman adına… İstanbul’daki sesimiz, temsilcilerimiz olmaları adına… Zira; İstanbul’daki adaylarımız söz konusu ise, siyasi görüşler, farklı partiler değil, < hemşehrilik, Adıyaman, Adıyamanlılık > ağır basar ve her şeyin önüne geçer. Tıpkı bir Türk vatandaşımızın Avrupa’da veya Amerika’da herhangi bir alanda gösterdiği üstün başarı gibi… Artık aklımıza onun nereli olduğu, siyasi, görüşü falan gelmez. Bizim için Türk olması yeter de artar bile… Yahut da başka bir millete mensup olup da Müslüman olarak Batı’da bir yerlere gelen bir din kardeşimizle iftihar edip gurur duyduğumuz gibi…

   Sonuç olarak gerek şu anda Adıyaman’da yaşayanlar olarak, gerekse İstanbul’da ikamet eden hemşehrilerimiz olarak hepimizin, herkesin İstanbul’daki adaylarımızı arayıp bulmamız, onlarla el ele, omuz omuza vermemiz gerekmektedir. Maddi ve manevi imkanlarımızı seferber edip bu hemşehirlerimizin seçilmelerine katkıda bulunmamız gerekir. Gün, İstanbul’daki adaylarımız için seferber olmanın günüdür. Gün; el ele, omuz omuza vermenin günüdür. Gün; birlik ve beraberlik içinde İstanbul’daki seçim yarışına giren hemşehrilerimize sahip çıkma günüdür. Kimin elinden ne geliyorsa onunla… Kiminin parası, kiminin duası… Bu vesileyle yurdumuzun neresinde olursa olsun, bu yarışa giren bütün Adıyamanlı hemşehrilerimize başarılar diliyorum. Rab’bim yar ve yardımcıları olsun.                  

Bu Habere de Bakın

Çocuk ve Duygusal İhmal

Canlılar alemine baktığımızda; hemen hemen bütün hayvan yavrularının doğar doğmaz kendi ayakları üzerinde durduğunu, hayatını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir