Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba
23 Ocak 2017 Pazartesi, 07:58
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Hayatın Gayesine Uygun Yaşamak

Hayatın Gayesine Uygun Yaşamak

 

Yüce Yaratıcı, her varlığı bir gayeye matuf olarak yaratmıştır. Her varlık bu gayesini bilmeli, bulmalı ve o istikamette yaşamalıdır.

İşi gücü fazla olan bir adamın evindeki işlerini görmek üzere beslediği bir eşeği varmış. Eşek yaz-kış demeden yük taşıyor, çift sürüyormuş.

Günün işini bitirdikten sonra akşam eve gelen eşeğin önüne biraz saman biraz da arpa karıştırarak koyan sahibi, böylece eşeğinin karnını doyuruyormuş.

Fakat eşek eşekliğini yapacak ya! Çok çalıştırılmasından ve hem de taze otlar yiyemediğinden şikayette bulunuyormuş etrafındaki hayvanlara.

“Bir gün alıp başımı gideceğim buralardan, bıktım artık bu yaşamdan” deyip duruyormuş. Ve kısa bir süre sonra da dediğini yaparak evini, yurdunu terk edip gitmiş başka diyarlara.

Giderken yolda bir at çiftliğine uğramış yolu. Buradaki görevliler eşeğin perişan halinden, uzak yoldan geldiğini anlamışlar ve acıyarak biraz yem vermişler, karnını doyurmuşlar.

Bizim eşek farklı bir ortama geldiğini fark etmiş. Orada garip şeylerin olduğunu görmüş. Atlar hiç çalışmıyormuş. Her at başına bir bakıcı düşüyormuş. Bu bakıcılar her sabah atları dışarı çıkarır bir güzel tımar ederlermiş.

Her gün sırtları kaşağılanan atlar, etrafı çitlerle çevrili çayırlarda taze otlarla beslenir, yeleleri taranır, nalları kontrol edilir ve her türlü iltifatı görüyorlarmış.

Eşek atlara gösterilen bu iltifatın sebebini eşekliğinden merak ederek sormuş. “Siz gün boyu rahat rahat uyuduğunuz halde hiçbir şey yapmadığınız halde neden bu kadar iltifat görüyorsunuz?” demiş.

Atlardan biri. “ Bak eşek kardeş bize bu şekilde davranılması elbette sebepsiz değildir. Her varlığın yaratılışına uygun bir görevi vardır. Bizim de bize göre bir vazifemiz var. Bu hizmetlerin de bir karşılığı var. Sahibimiz bir gün bizden bunun bedelini isteyecektir.” Demiş.

Bizim eşek bir sabah uyandığında bütün atların alınıp götürüldüğünü görmüş. Çok fazla aklı ermediğinden beklemeye başlamış.

Bir süre sonra atlar birer birer çiftliğe dönmüşler ama, giden atların dönen atlar olduğunu söylemeye bin şahit istermiş. Çünkü sağlam giden atlar vücutlarında bin türlü yara bere iziyle dönüyormuş.

Meğer sahipleri o atları savaşta kullanmak için besliyormuş. Kafası gözü yaralanan, ayağı kırılan atların perişan hallerini gören bizim eşek kendi haline dönüp şükretmiş.

Bu manzarayı gören eşek, kendi kendine şöyle söylenmiş. “Her varlığın yaratılışına uygun bir vazifesi var demek ki…”  “Benim de yaratılışıma uygun vazifem yük taşımakmış. At gibi ölmeyi madem göze alamayacağım öyleyse at gibi yaşamayı da hayal etmemeliyim.

Bizim eşek yaptığı hatanın farkına vararak pişman olmuş kalan ömrünü yaratılışına uygun işleri yapmakla, sahibine hizmet edip yük taşımakla geçirmiş.

Her kes kendi yaratılışına uygun bir hayat sürmeli ve hayatı veren Zat’ın rızası istikametinde işlerle uğraşmakla yaşamını şekillendirmelidir

Yaşadığımız bu dünyaya bir gaye bir hedef için gönderilen her varlıktan üstün olan, akıl nimetine sahip olan insan, en çok bu gayeyi, bilmeli, bulmalı ve yaşamalıdır.

“Yol O’nun, varlık O’nun , gerisi hep angarya”

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz