Köşe Yazıları

Hayat Mutluluktur Sevgili Dostlarım

Hayat Mutluluktur Sevgili Dostlarım

 

Kedinin adı İpek’ti. Doğduğundan beri (yani sekiz aydır) güzel bir evde yaşıyor, ev sahipleri tarafından da çok seviliyordu. Özellikle evin küçük kızı Sema, İpek’le oynamaya bayılıyor, onu beslemekten de büyük bir zevk alıyordu.

O kadar seviyorlardı ki, yemek artıkları yedirmiyor, ona, en sevdiği ithal mamaları satın alıyorlardı.

İpek aslında mutluydu, ne var ki dış dünyayı çok merak ediyor, bu da ister istemez mutluluğunu gölgeliyordu.

Her fırsatta ev sahipleri:

“Sakın dışarı çıkma”! Diye tembih ediyorlardı.”Dışarıda yabani kedi kaynıyor, gözlerini kırpmadan seni ham yaparlar.”

Buna rağmen, ipek, dış dünyayı çok merak ediyordu.

Haklıydı aslında: Aynı mahallede yaşayan Minnoş’la tanışmamıştı daha…

Minnoş da İpek’i tanımıyordu.

İki kedicik kendi dünyalarında mutlu yaşıyor,ancak ikisi de dış dünyayı çok merak ediyorlardı.

İpek daha fazla merakını yenemedi.Kapıyı aralık unuttukları günün birinde gizlice evden çıktı….Merakla bakınarak epeyce yürüdü…Birden kendini büyük bir meydanda buldu.Meydanda en az yüz kedi vardı.

Yabancı kedileri görünce, ipek korktu. Tüyleri diken diken oldu. Şimdi üzerine gelecekler ve onu param parça edeceklerdi. Tüylerini iyiden iyiye kabarttı.Kuyruğunu dikti.Hırlayıp horlayarak kendini savunmaya hazırlandı.

Öte yandan diğer kediler de kendilerine meydan okur gibi hırlayıp horlayan ipek’ten rahatsız olmuşlardı. Dik dik ona bakıyor, tüylerini kabartıyor, saldırıya uğrama ihtimaline karşı durum alıyorlardı.

“Bunlar birer canavar”! diye düşündü kedi, evden ayrıldığıma çok pişmanım.” Canının derdine düşmüştü. Geri geri giderek meydanı terk etti.Ve kedilerden biraz uzaklaşır uzaklaşmaz canhıraş bir koşu tutturdu.

Evine vardığında ölecek gibiydi. “Sahiplerim çok haklı” dedi. “Evin dışındaki her yer tehlike dolu, etraf canavar kedi kaynıyor.” Bir daha da evden dışarı adımını atmadı.

İki sokak ötede yaşayan Minnoş ise sokakların canavarlaşmış kedilerle dolu olduğunu değil, her yerde dostlukların olduğunu öğrenerek büyümüştü. Bir gün o da merakına yenildi… Sokağa çıktı. Yürüye yürüye aynı meydana geldi.Yüzlerce kediyle karşılaşınca biraz şaşırdı,ancak sevindi de:

“Ne güzel bir sürü arkadaşım oldu.” Sevgiyle kuyruğunu sallamaya, mutlu mutlu miyavlamaya başladı… O günden sonra Minnoş kedi, fırsat buldukça şehir meydanına gitti ve yeni arkadaşlarıyla oynayarak son derece mutlu anlar geçirdi.

Hayat bakış açımıza göre şekillenir… Yaşam tarzınıza düşmanlık aşılarsanız her şeyi düşman görürsünüz, çevrenizde bol miktarda düşman oluşur. Yaşam tarzınıza dostluk-kardeşlik aşılarsanız, her şey sizinle dost olacak, etrafınız dostlarla dolacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı