Köşe Yazıları

Hangi Kıskancım?

Kıskançlık bir nesneyi ya da kişiyi paylaşamama, sahiplenme duygusudur. Kıskançlık insan doğasında var olan doğal bir duygudur. Kıskançlığın sosyal olarak kabul edilen formu imrenme ya da öykünme olarak tabir edebileceğimiz çevremizde gördüğümüz kişilere özenme, kendi benliğinden ödün vermeden onlar gibi olmak istemektir. (Bu normal olanı ama).

Kıskançlık duygusunun altında yatan birçok sorun olmakla beraber, en sık gözlemlenenler özgüven eksikliği, karşı tarafa güvenmeme ve karşı tarafı kaybetme korkusudur. Bununla beraber tek olduğuna, biricik ve benzersiz olduğuna inanmış olmak ya da yetiştirilen çevre tarafından inandırılmış olmak vardır. (Bu da normal olmayanı).

Doğduğumuz andan itibaren bize ne kadar değer verdiklerini ölçer dururuz. Seviliyor muyum? Değerli miyim?  Kim ne kadar seviyor? Kimden daha iyiyim, daha güzelim, daha başarılıyım?  Eğer bu yalın sorular iyi yönlendirilirse; normal olan kıskançlık var olur. Yok eğer değerli olduğunu hissettirmez, taktir etmez, kıyaslar, küçümser, beğenmez, onaylamazsa da normal olmayan kıskançlık hayatınızı esir alır.

Hayatınızda kim size özel, değerli, sevgi dolu yaklaşıyorsa kendi özünde bunlarla beslendiği içindir.

Tam tersi olan size değersiz, özensiz ve hoyratça davranan insan da aslında kendine de öyle davranmayı öğrenmiş olduğu için, size de öyle davranır. Size davranma şeklinin aslında sizle hiçbir ilgisi yoktur. Kişinin tamamıyla kendi ile alakalıdır. Görmediği, tatmadığı, bilmediği şeyi size nasıl versin.

Kıskançlık sende olmayanı olanda çekememe durumu olduğunda sıkıntı büyüktür. Ama asıl büyük olan, sende olsa bile karşıdakine, iyiye, güzele dair olan her şey için çekememe, hasetlik halidir…

Kıskançlık gibi kişiyi, kendinden ve insanlardan soğutan bu duyguyu yok edebilmenin temel yolu, sahip olmadığımız eksik kalan şeylere konsantre olmaktansa, sahip olduğumuz güzel şeylere odaklanmamız yönünde olacaktır.

Dünya birlikte güzel. İnsan, çekim yasasına göre neyi sever, beğenir, paylaşır, dağıtırsa hepsi kendine katlanarak döner. Eğer illa bir şeyleri kıskanacaksanız iyiliğe, güzele dair ne varsa kıskanın da onlar çoğalsın lütfen 😊 …

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu