24 Şubat 2017 Cuma, 07:57
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Bu hale nasıl geldik?

Editör’den

 

Bu hale nasıl geldik?

 

Gazetemizin bugünkü manşetinde Adıyaman Valiliğinin “zorunlu” bir uygulaması var. Bu uygulamaya göre, bundan böyle bütün işyerlerinde güvenlik kamerası takılması mecbur olacak.

Elbette ilk bakışta çok güzel bir haber; Çünkü ortada bir suç varsa, onu önleyici tedbirleri de peşi sıra almak gerekiyor, hatta öncesinden almak gerekiyor ki, önleyici olsun.

Bu tedbir gerekli, yerinde ve mutlaka tüm işyerlerinin buna riayet etmesi gerekiyor…

Ama…

Bir de madalyonun öte tarafına bakalım…

Adıyaman, sadece bölgenin değil, ülkenin de “en huzurlu” kentlerinden bir tanesiydi.

Belki ilk sıralarda değildi ama önemli sıralarda yer alırdı.

Bugün öte aleme göç etmiş büyüklerimiz kalksa ve deseler ki Adıyaman Valiliğinin böyle bir mecburiyeti var.. önce şaşırırlar, kameranın ne olduğunu öğrendikten sonra da, “Adıyaman’da güvenlik sorunu olmaz” diye karşı çıkarlar.

Tezgâhını kapatmadan, dükkanının kapısını örtmeden namaza ve yemeğe giden bir esnafımız ve bu esnafların bulunduğu bir çarşımız vardı.

Hangi ara bu kadar “sorunlu” olduk, hangi ara bu kadar “olaylı” bir kent haline geldik?

Sahi bize ne oldu, nasıl bu hale geldik?

Güvenlik önlemi mutlaka gerekli ama nasıl bu hale geldiğimiz de, nasıl eski güzel günlere döneceğimizi öğrenmek için gerekli.

Başta Adıyaman Kent Konseyi olmak üzere, esnaf teşkilatlarının da içinde olduğu STK’ların bu konuya kafa yorması ve çözüm üretmesi için geç kalınmadı mı?

Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel, bu tür konulara parmak basmayı ve sonuna kadar gitmeyi sever. Güvenlik kamerasını bir de kendimize/kentimize çevirelim, ne dersiniz?

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz