Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma
13 Ekim 2014 Pazartesi, 00:02
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Hak ve Hukuk Tanımayanlara Devlet Gücünü Göstermelidir

Hak ve Hukuk Tanımayanlara Devlet Gücünü Göstermelidir

 

Bir manâ büyüğü, diğer manâ büyüklerinin meclisinde hazır bulunduğu sırada kendisine şöyle bir hitapta bulunulur:

-Ey felaket ve helaket asrının adamı, senin de bir görüşün var, sen de fikrini söyle !”

Bu hitaptaki başlangıç çok anlamlıdır. Zira sözün başında kullanılan tabir çok düşündürücü ve ikaz edicidir.

-Ey felaket ve helaket asrının adamı! diye hitap edilirken, asrın manâ ve mahiyetine işaret ediliyor. Normal bir zamanda olmayıp, gerçek manada bir felaket ve helaket asrında olduğumuz nazara veriliyor.

Yaşadığımız toplum hayatına bakıyor, haramla helalin aynı vitrinde sergilendiğini, hayırla şerrin karma karışık hale geldiğini görüyoruz. Kim kime niçin hizmet ediyor, kimin eli kimin cebinde, kimler kimlerin hesabına çalışyor, belli değil.

Memleketin idarecileri gerektiği yerde yetkilerini kullanmıyorlar. Basın toplantıları düzenleyip memleketi güllük gülistanlık göstermeyi fevkalade beceriyorlar. Gerekmediği halde de dvletin gücünün çok zirvelerde olduğunu haykırıyorlar. Koskoca bir toplumu bir tek kişiye feda edebiliyorlar. Kim haklı kim haksız süzgeçten geçirip, müstehakkını vermeleri gerkirken yapılması gereken hizmetler aylarca, yıllarca sürüncemede kalabiliyor. Birileri haksız hukuksuz şekilde özgürlüğün tadını çıkarırken koca bir toplum mağdur edilerek,ayaklar altında çiğneniyor. Masum insanlarıa yapılması gereken hizmetler yapılmıyor.

Devlet ya vardır ya da yoktur. Millet iradesi her şeyden üstündür. Hak ve hukuk kavramları, şirretlik gösterenlere karşı mazlumları korumak için vardır. Birileri şirretlik gösteriyorsa, kanun ve yönetmelik çerçevesinde gereği yapılır. Birileri hak ve hukuk tanımıyorsa, o kişilere hak ve hukuk tanıtılır, öğretilir.

Bir gemide bulunan 200 kişi masum ise, gemide bulunan bir tek kişinin hatırına o gemi batırılamaz. Yani 200 kişi bir kişiye feda edilemez. Yapılmak istenen hizmetlerin doğruluğuna inanılıyorsa ve doğrusu bu ise, o hizmetten insanlarımız mahrum bırakılamaz. Ortamda bulunan bazı hak ve hukuk tanımaz, haksız insanlar varsa, hem devlet hem millet masum insanları bu zalim insanlara ezdirmez, yem olarak yedirmez. Devlet- millet bütünlüğü gösterilir. Eğri cetvelle doğru çizgiler çizilmez.

Birileri ülkede sadece kaos ve huzursuzluk çıkarmanın peşinde ise o insanlara haddi ve hududu bildirilir. Birileri kendi çıkarları için toplumun çıkarlarını hiçe sayıyorsa, ve bunu kâr hanesine yazdırıyorsa, ortada ne hak kalır ne de hukuk!.. Doğru birdir. Öyleyse o dağru zamanında yapılmalıdır.

Birileri toplumda her çeşit zalimliği yapıp kendilerini masum rolüyle kamufle edebiliyorlar. Devlet yetkilileri ya bunları görmezden geliyor, ya da hak hukuk kavramını rafa kaldırmış görünüyorlar. Siyasi iradeyi, kim daha çok iki yüzlü davranmayı başarabiliyorsa onlar arkalarına alabiliyorlar, kullanabiliyorlar ve yararlanabiliyorlar. Ama keser döner sap döner bir gün bütün hesaplar da farklı şekillerde döner.

Biz yetkililerden ve etkililerden, milletin vekilleri olan siyasî iradeden; hak ve hukuk çerçevesinde bize sahip çıkmalarını bekliyor; kanun-nizam dinlemez, hak- hukuk tanımaz, devleti hiçe sayan, millet bütünlüğünü istemeyen ve millete hizmeti engelleyen şer odaklarına, devletin gücünü, milletin bütünlüğünü göstermelerini ve öğretmelerini bekliyoruz. Yetkililerin acilen ilgilenmelerini bekliyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz