Köşe Yazıları

Hainden Dost, Kurt’tan Post Olmaz

Hainden Dost, Kurt’tan Post Olmaz

 

Kurt, hem obur, hem de çok nankör bir hayvandır. Vefasız olduğundan acıktığı zaman hemen arkadaşına hainlik yapar, onu yemenin yollarını düşünür. Bir defa aklına koyunca da önüne gelen her şeyi, iyi kötü demeden yutar. Ağzına attığı her şeyi midesine indirir.

Kurt, bir gün oburluğunun ve açgözlülüğünün cezasını çok acı biçimde çekmiş. Çobanın kendisine güvenini istismar eden kurt, koyun sürüsüne dalıp kimisini parçalayıp, kimisini de sürükleyerek eziyet ettirmiş, sadece birini de yemeğe çalışırken, ince ama çelik gibi sağlam bir koyun kemiği hançer gibi boğazına saplanmış.

Çaresiz kalan kurt, o yana bu yana yalpalanmış, gözlerinden sicim gibi akan yaşlar arasında biçare kalırken, boğazından çıkartmaya çalıştığı kemik parçasını bir türlü çıkaramamış

Kurt uğraştıkça, kemik daha çok inadına boğazının derinine saplanıyor ve kurdu acı şekilde inletiyormuş. Acılar içerisinde kıvranan kurt nefes bile alamıyormuş. Çevresine bakınırken gözüne bataklıkta kurbağa arayan bir leylek ilişmiş:

Hemen büyük bir can havliyle koşmuş leyleğin yanına ve masum bir duruş sergileyerek. “canım, ciğerim leylek, gözünün yağını yediğim leylek. Biliyorsun ben seni çok seviyorum.

“Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Ben de bu gün sana muhtacım. Başım çok kötü dertte. Başımda büyük bir musibet var. Boğazıma acayip bir kemik saplandı. Biliyorum sen de yardımsever bir arkadaşsın. Eğer bana yardım edersen hayatım kurtulacak. Yoksa ölmek üzereyim. Boğazımdaki bu kemiği uzun gaganla çekip çıkarırsan beni bu büyük dertten kurtarmış olursun. Ben de senin iyiliğini ömür boyu unutmam. Hem de sana çok büyük armağanlar vereceğim.”

İyilik meleği leylek çok etkilenmiş. Bu kurda pek güvenilmez ama, ben yine de ona iyilik yapayım, yiğitlik bende kalsın, demiş. “Aç bakalım ağzını” demiş leylek.

Obur kurt “Aaa” diyerek kocaman ağzını bir baca gibi açmış. Leylek de uzun gagasını kurdun ağzından içeri sokarak, boğazına saplanan ince ve sert kemiği aramaya başlamış. Leylek ince uzun gagasıyla daracık yerlerde yiyecek arama konusunda deneyimli olduğundan, hassas bir cerrah gibi kısa sürede kemiği bulmuş ve çıkarmış.

Kurt derin bir nefes almış, bir iki yutkunmuş ve leyleğe bir teşekkür bile etmeden yoluna devam etmiş. Leylek buna yaptığı insanlık adına çok üzülmüş ve :

“Heey” diye bağırmış kurdun arkasından.

“Yapacağın iyilik, vaad ettiğin büyük armağan bu muydu? Sen sözünü böyle mi tutarsın? Ben senin hayatını kurtardım, sen ise bir teşekkür bile etmeden gidiyorsun.”

Obur, inatçı ve nankör kurt ne desin biliyor musunuz? “ “Bak sen akılsıza, sen bir canavarın keskin dişlerinin arasına başını soktun ve başına hiçbir tatsızlık gelmeden çıkardın! Bundan daha büyük armağan olabilir mi senin için”

Uzaklaşan hain kurdun arkasından bakakalmış leylek. “Gerçekten hayat ne kadar garip” diye düşünmüş. Başkasına iyilik edeyim diye kendimi, hayatımı tehlikeye attım. Sonunda aldatıldım, ama hala kendimi şanslı hissediyorum.”

Hain, her zaman hainliğini yapar. Yaptığınız iyilikler ve güzellikler, hainler için bir şey ifade etmez. Onlar ihanetlerine her zaman her yerde devam ederler. Ve bir tek gün bile hainlik yapmazlarsa, bunu da lütuf olarak görmenizi talep ederler, sizi üstüne üstlük borçlu bile çıkarırlar. Aman dikkat sevgili dostlar!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı