Köşe Yazıları

Hacı Bozkurt’suz Kâhta olur mu?

Hacı Abinin, Ağustos ayında coronadan vefat eden abim A. Kadir Danış’la ilgili yayınladığı taziye mesajı şöyleydi:

“Bazı  insanlar vardır ki samimiyetini, dostluğunu, sıcaklığını, güvenilirliğini, arkadaş canlısı olduğunu kendisini tanımazsanız dahi gülüşlerinden anlarsınız. Allah rahmet etsin.”

Evet, Hacı Abi.. Kadir Abim senin dediğin türden bir insandı..

Ben o gülüşü bir Abimde bir de Sende gördüm..

Hangi etkinlik için olursa olsun, Kâhta’ya gelen herkes bundan böyle senin o gülen yüzünü göremeyecek..

Ama,

Ama eğer Kâhta benim bildiğim Kâhta’ysa bir park, bir spor tesisi veya (7 Ekim, Çarşamba günü, yani geçen hafta, rüyamda kurduğum kütüphanede insanların hizmetine sunmak üzere bana hediye ettiğin kitaplarının sergilendiği) bir kütüphaneye senin adını verecektir…

Senin bu güzelliği hak ettiğini bütün Kâhtalı hemşerilerim biliyor ve onaylıyordur..

İnanıyorum ve tüm kalbimle istiyorum…

Çünkü,

Tam 40 yıldır bizzat şahit olduğum, senin 50 yıllık gazetecilik hayatında Kâhta’ya yolu düşen (neredeyse) herkesle öz kardeşinle ilgilendiğin gibi ilgilendiğini bütün Kâhta biliyor..

Kâhta’yı duyan-bilen herkes onca ağa ve bey varken, (senin bir devlet memur maaşınla) binlerce misafire Kâhta halkının misafirperverliğini (o her zaman gülen gözlerindeki samimiyetle) sunduğunu kimse inkâr edemez..

Ben sana birşey diyeyim mi Hacı Abi, şimdi ben “HACI BOZKURT’SUZ KÂHTA OLUR MU” diye bağırsam,  bütün Kâhta ayağa kalkıp “HAYIR” diyecektir ve hatta Adıyaman şehir merkezi “BU DA SORULUR MU, ELBETTE Kİ HAYIR” diye cevaplarken Sincik, Gerger, Samsat, Çelikhan, Tut, Gölbaşı ve Besni de “ONUN BİZDE BİLE EMEĞİ VAR, ALLAH ONDAN RAZI OLSUN” diyecektir..

Mekânın cennet olsun..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu