Köşe Yazıları

Hac, Müslümanların İctima Yeri

Hac, Müslümanların İctima Yeri

 

Bir Hac mevsimini daha idrak etmiş bulunuyoruz. Dünyanın her köşesinden Müslümanlar Hac ibadetlerini yapmak üzere Mekke ve Medine’ye akın ediyorlar.

Mekke ve Medine Müslümanların ictima yerleri. Çoluğu çocuğuyla, genci ihtiyarıyla, kadını erkeğiyle adeta mahşer. Ne dil farkı ne de makam farkı var. Herkes orada başını yere koyuyor. Rahmet veya şefaat dileniyor.

İslâm âleminin hali perişan… Filipin, Filistin, Afganistan, yemen, Irak, Suriye ve diğer örtülü işgaller altındaki Müslümanlar muzdarip. Başsız ve sahipsiz kalmış bir ümmet tarihin en izdıraplı dönemini yaşıyor.

Müslümanlar, Peygamber şehrinin havasını teneffüs etmenin sevinci içinde Mekke’ye; Beytullah’a doğru yol alıyorlar. Mikad mahallinde ihramlara giren Müslümanlar tekbirlerle, tahmidlerle yola koyulup, Mekke’ye ulaştıklarında Mescid-i Haram’a girip, Kâ’be’nin siyah örtüsüne yüz sürüp, tavaf yapacaklar.

Müslümanlar heyecanla dualarını, tekbirlerini avazları çıktığı kadar sesli yapınca, görevli gelip ikazda bulunacak: “Siz yavaş, sessiz dua yapsanız da Allah işitir.” Diyecek. O bağırma, işittirme değil, gönüldeki heyecanın ifadesidir. Babı Mültezime, Kâ’be’nin kapısının eşiğine yapışıp ağlayanlar, şehadet için ağlayanlar görürsünüz. Hallerine içten içten ağlayanlar görürsünüz.

Kâ’be’nin karşısına geçip, önce bir şaşkınlık içinde hayal ile gerçeğin ne kadar farklı olduğunu anlarsınız. Sonra insan açılıyor. İbadetlerin yapıldığı Merkezde herkes gibi ibadet ediyorsunuz.

Suud’lular Mescid-i Haram’a ve Mescid-i Nebiye gereken önemi gösteriyorlar. Ka’be-i Muazzama gerçekten muazzam, Işıklandırması harika. Temizlik fevkalâde. Zemzem kuyusunun modernizasyonu harika.Bir anda yüzlerce kişinin su içebileceği musluklar çok şahane .Kâ’be’nin etrafındaki mermerler, gündüzün o kavurucu sıcağında hep soğutuluyor.

Bütün dünya oraya toplansa ve su sadece zemzem olsa yine de yeter. Çıkışı mucize, devamı mucize ve evsafı mucize. İnsan vücuduna zararlı hiçbir madde zemzem suyunda bulunmuyor.

Hira ve Sevr oraların en dik dağı. Teleferik yok. Ancak 90 yaşındaki Hacı’lar bile o dağa tırmanınca büyük bir zevk alıyorlar. Sevr dağı yılanların mekanı imiş ve o kaya da milyonlarca kaya’dan bir kaya fakat müşrikler yine Efendimizin (s.a.v) yerini buluyorlar. Fakat pis elleri zati pakilerine uzatılamıyor. O dahi ayrı bir mucize. Çünkü Kur’an-ı Kerim teminat veriyor: “sana insanların kötü niyetle, elleri ulaşamayacak” ve öyle oluyor.

Arâfat veda hutbesinin verildiği mekan Orada veda hutbesini ve beşeriyete verilen hükümlerin esaslarını hatırlıyorsunuz. Arafat çöl olmaktan kurtarılmış bir yeşil vadiye dönderilmiş.

Mekke’de Mescid-i Haram’da islâm’ın yüceliğini, Rabbin büyüklüğünü iliklerinize kadar hissedersiniz. Orada her kes Yüce Yaratıcı’nı misafiri. O’nun evinde ağırlanır. Orada buram buram din kokuyor. Üfül üfül iman esiyor. Bütün Müslümanlar gece-gündüz demeden Rabbine en güzel en liyakatli bir tarzda ibadet etmenin hazzına varacaklar. Peygamber (a.s)’ın şefaatine nail olmayı dileyecekler.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı