06 Haziran 2016 Pazartesi, 09:39
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Haberciliğin ölü sezonu

Editör

 

Haberciliğin ölü sezonu

 

Bugün Ramazan ayının ilk günü. Tüm hemşerilerimizin Ramazan aynı tebrik eder,oruçlarının kolay, kabul ve makbul olmasını dileriz.

Ramazanın, orucun,iftarın, sahurun ve teravihin ayrı ayrı anlamı olduğu gibi, Ramazan aynın gazeteciler için farklı bir anlamı da var; ölü sezon olması.

Sadece vatandaş değil, neredeyse tüm kurum ve kuruluşları bir rehavet kaplar. İzinlerin en çok alındığı Ramazan’da rutin işlerin dışında bir şey yapılmıyormuş havası hakim oldur.

Aslında işler yürüyor, memurlar,işçiler çalışıyor ve aksayan bir konu olmuyor ama basınla paylaşılan, basının karşısına çıkarılan haberlik konular çok daha az oluyor. Belki de  önemli konular öteleniyor veya basınla paylaşacak takat olmuyor.

Şaka bir yana Ramazan aynın “iftar” haberleri dışında çok az olması, gazetecilerin ölü ayı olarak yorumlanır.

İftar yemeklerinin de “açıklamasız” olması, haber değerini ya en aza indiriyor ya da resimli haberden öteye gitmiyor.

Bir şekilde iftar magazini denilecek haberler dışında gazetecileri doyuracak, gazeteleri dolduracak ve okura ulaştıracak konu sıkıntısı yaşanıyor.

Biz aslında bütün bunları yaşamaya hazırız, yeter ki, lüks iftar sofrasında iftar açanlar, iftar edemeyenleri unutmasın.

Ve biz iftar magazini de yapmaya razıyız,yeter ki,körler,sağırlar bir birini ağırlar türü iftarlar olmasın,yoksulların konuk olduğu iftar yemekleri düzenlensin…

Ramazan ayının bereketiyle gelmesinin yüzlerdeki tebessümünü hep birlikte görelim ama şova dönüştürmeyelim…

Hayırlı Ramazanlar…

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz