Köşe Yazıları

Gün Yüzüne Çıkarılmayı Bekleyen Perre Antik Kenti Gezimiz

Mezopotamya coğrafyası Fırat ve Dicle nehirlerinin insanlığa en büyük armağanlarındandır.

Kadim Mezopotamya coğrafyasının kadim kentlerinden olan Adıyaman ilimizin hemen yanı başında bulunan antik Pirin Perre Kenti’ne günü birlik bir gezinti için yola koyulduk.

1954 yılında il olan Adıyaman’ın yanı başında, Malatya yolu üzerinde bulunuyor Pirin Perre Antik Kenti. Şehir içi dolmuşlarıyla rahat gidilebilecek bir konumda.

Pirin Perre Antik Kenti, başkenti Samosata olan Kommagene Kralliginin önemli beş yerleşkesinden biri. Özellikle yol güzergahı üzerinde bulunmasından dolayı oldukça önemli jeopolitik bir konuma sahip.

Antik kentin gizemi tam olarak çözülmemiş durumda. Toprak altında kalan yapılar gün yüzüne çıkarıldıkça Pirin Perre Antik Kenti’nin  gizemi insanlığa yol gösterici olacağı kesin. Çünkü kazı çalışmaları ile elde edilen bulgulardan hareketle her gün yeniden güncellenmesi gereken bir tarihe sahip Perre Antik kenti.

Gizemli bir kent olan Perre Antik kentinde çocukluk arkadaşım Girişimci ve İş İnsanı Mehmet Bayhan eşlik ediyor bana. Mehmet’le pandemi döneminde pirin antik kenti yerleşkesinin tahmini uzantıları üzerinde doğa yürüyüşü yaparken yer yer mağara, tünel ve kuyu gibi yapılara denk gelmiştik. Şimdide de gün yüzüne çıkarılan ve kazısı devam eden alanda geçmişin izlerini sürüyoruz.

Perre Antik Kenti gezimiz üst taraflarda yer alan ve içerisinde mezar yatakları bulunan mağaralarla başlıyor. Aynı nizam ile oluşturulmuş mezarlar insanların geçmişte ölüleri ile yaşadıkları cıkarımına neden olmuş bilim insanlarında. Özellikle bazı mağaralarının 3 ayrı bölümde 6’ya yakın mezar yerlerinin bulunması bu cıkarımları güçlü bir şekilde destekliyor.

Perre Antik gezisi sırasında küçük kanalların kuyulara bağlanması ile yağmur suyunun nasıl değerlendirildiği; üzümü sıkmak(prslemek) için düzenlenmiş yerler tarımın kentin sakinleri için ne derece önemli olduğunu ve yer yer karşımıza çıkan duvarlardaki insan kabartmaları ile sanata verdikleri önemi gözlemleyebiliyoruz. Kazılarda ortaya çıkarılan madeni paralar ticaretinde bölgede önemli yer tuttuğun göstergelerinden.

Perre Antik Kenti yanı başında bulunan Örenli Mahallesi içerisindeki Roma Çeşmesi etrafında yapılan kazılarla yeni bir gizeme kavuşmuş durumda. Özellikle şu anki evlerin bulunduğu yerlerin asıl antik kentin merkezi olduğu arkeologlar tarafından öne sürülmeye başlamış ve kamulaştırmalar ile evlerin bulundukları yerlerde kazılara başlanacağı dillendirilir olmuş.

Tarihe ve özellikle insanlığın geçmişine merak saranlar için Pirin Perre Antik Kenti mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Toprak altından gün yüzüne çıkarılması beklenen tarih yalnızca geçmişe değil insanlığın geleceğine de ışık tutacaktır. Adıyaman’a gelmek için neden arayanlar için Pirin Antik Kenti sizler için en güzel nedenlerden biridir diyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu