Köşe Yazıları

Gözlerini Kapatan Eğitimci

Asıl konumuza geçmeden önce kısaca “eğitimci„  ve “öğretmen„ sözcüklerine değinmek istiyorum. Kanaatimizce her eğitimci, aynı zamanda bir öğretmendir. Ancak; her öğretmenin bir eğitimci olduğunu rahatlıkla söyleyemeyiz. Zira eğitmek başka, öğretmek başka birer kavram ve olgu… Bendeniz, öğretmenliği ancak yirminci yılın sonlarında öğrenmiştim. Eğitimciliği ise hâlâ öğrenmeye devam ediyorum.

Şimdi geliniz, öğretmen ile eğitimci arasındaki farkı anlatan bir anekdotu paylaşalım: Olay bir ilkokulda geçer. Kol saatlerinin pek bulunmadığı yıllarda, bir ilkokul öğrencisine ailesi bir kol saati alır. Çocuk, bunu koluna takarak okula gidip gelmektedir. İçinden böyle bir saate sahip olmayı geçiren bir arkadaşı, bu kol saatine göz koymuştur. Günün birinde bir fırsatını bulup arkadaşının kol saatini çalar. Saati çalınan öğrenci, durumu öğretmenine anlatıp yardım ister. Öğretmen, sınıfı uyararak saatin geri getirilmesini söyler fakat bir netice alamaz. Sonunda on beş-yirmi kişilik sınıfı kara tahtanın önüne çıkarır. Bütün öğrencilerine  gözlerini kapatmalarını  söyler ve çocukları tek tek arayarak çalınan saati bulur ve sahibine teslim eder.

Aradan yirmi yıl geçtikten sonra saati çalan öğrenci ile öğretmeni bir yerde karşılaşırlar. Aralarında şöyle bir konuşma geçer:

―Öğretmenim, siz yirmi yıl önce benim çaldığım saati cebimde bulup arkadaşıma verdikten sonra neden benim ismimi ve saati çaldığımı söylemediniz?

Şimdi öğretmenin pedagoji tarihine altın harflerle yazılacak cevabına dikkat ediniz:

Çünkü benim de gözlerim kapalıydı…

İşte ben buna “öğretmen„ değil, “eğitimci„ diyorum… İşte eğitimcilik bu… İşte “Tanrı Sanatı„ dedikleri bu… İşte “Peygamberlik mesleği„ dedikleri bu… Şimdi bu öğretmene “eğitimci„ demeyip de kime diyeceğiz?.. İşte eğitimcilik ile öğretmenlik arasındaki fark bu… İşte “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.„ Vecizesinin sırrı ve güzelliği bu… Böylesi durumlarda gözlerini kapatarak görevini yapan öğretmenlerin(gerçek eğitimcilerin) mübarek ellerinden öpülmez mi ?

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu