Köşe Yazıları

Göz Değil Kalp Gerek

Yaşlı adam buz gibi havada sattığı mendillerden uzattı genç çifte.

-“Almaz mısınız evladım? Siftahım bile yok. Hadi alın “

-“İhtiyacımız yok beyamca? “ deyince genç adam, tekrar etmişti yaşlı adam tatlı ses tonuyla.

-“Mendile hep ihtiyaç vardır be evladım. Al bir tane hadi al-“ dediğinde ise genç adamın yanındaki nişanlısı hapşurmuştu o anda. Ceplerini arar gibi yaptı ama bulamamıştı aradığını aslında ihtiyacı vardı mendile.

Genç adam ise ne kadar arasa da bozuk para bulamadı ceplerinde. On lira bulabilmişti.

“Neyse kalsın bey amca “ deyip göndermişti yaşlı adamı.

Sevdiği neden böyle yaptığını sorduğunda ise,

“Bunlar böyledir sen bilmezsin. Siftahım yok derler para üstü vermemek için. Bir mendile fazla fazla alırlar parayı. Gözüne baktım mı anlarım ben bunların ciğerlerini bilirim. “Fırsatçının teki işte“ deyince elindeki çantasının içine bırakılmış bir mendil paketinin olduğunu görmüştü. Adamın iyi niyetli olduğunu anlamış pişman olmuştu ama adam çoktan gözden kaybolmuştu. Simdi arasa da nerden bulacaktı ki?

Ertesi gün nişanlısıyla tekrar buluştular. Balık ekmek yedikleri dükkandaki televizyonda dönüp duran habere takıldı ikisinin de gözü. Biraz daha bakınca kranın altındaki fotoğrafı tanıdılar.

Spikerin; “Uzun zamandır aç olduğu anlaşılan, sokaklarda yaşayıp, ekmek parasını mendil satarak kazanan yaşlı adam dün gece bir bankta açlıktan öldü… “sözlerini işitince, yediklerini ellerinden bıraktılar.

Genç adamın nişanlısı, cebinde hala duran kağıt mendili çıkardı. İkisininde  gözlerinden birkaç damla yaş süzüldü o anda…

Yaşlı adam bir gün önce mendile ihtiyacı olduğunu anlamıştı genç çiftin. Ama onlar ihtiyaç sahibi olduğunu, aç olduğunu anlayamamıştı yaşlı adamın…

Belki bizim için küçük veya az olan  “şey” bir başkası için hayat kurtarıcıdır. Sadaka, yardım veya bunların en başında gelen merhamet; inanın hepsi de birbirinden önemli ve güzel  hasletlerdir. Onun için yaparken gözlerine bakarak değil de kendi kalbinize bakarak karar verin. Çünkü herkesin özünden bakınca tanıyamayız. Çünkü kalplerdekini ancak ve ancak Allah bilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu