Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi
15 Nisan 2015 Çarşamba, 09:30
Üzeyir Ergül
Üzeyir Ergül uzeyir-ergul@hotmail.com Tüm Yazılar

Gerger Belediye Meclisi Ne Demek İstedi…

Gerger Belediye Meclisi Ne Demek İstedi…

 

Geçen haftalarda Gerger Belediye Meclisi bir karar alarak Diyarbakır iline bağlanmak istediğini kamuoyu ile paylaştı. Gerger belediye meclisi ilçenin içerisinde bulunduğu çıkmazın gerekçesi olarak Adıyaman ilini gördüğünden dolayı kendisine başka bir kapı bulma arayışı içerisinde. Gerçekleşmesi şuan zor gözüken böyle bir kararın verdiği mesaj çok büyük aslında. Yıllardan beri yok sayıldığını iddia eden bir ilçe “sen beni tanımıyorsan eğer; bende seni tanımıyorum” diyerek demokratik yoldan büyük bir tepki dile getirmektedir.

Nitekim Gerger ilçesi Adıyaman ilinin en uzak ilçesi olduğu gibi birçok açıdan da her şeye en uzak ilçe konumundadır. Yani uzaklık yalnızca kilometreler ile ifade edilen bir uzaklıktan öte birçok kritere göre de uzaklığı ifade etmektedir. Bir ilçenin kendini sahipsiz hissetmesi ve her şeyden kendisini uzaktaymış gibi görmesi o ilçenin değil bağlı bulunduğu ilin ayıbıdır. Bir ilçenin kendisine çıkar yol araması doğal olan ve de geç kalınmış bir karardır.

Geçmiş tarihlerde Gerger ilçesinin haberlere konu olduğuna çok şahitlik ettik. Yıllardır çözülemeyen birçok sorunun sonucudur ki Gerger hep olumsuzlukları ile haber kanallarında yer etti. Kendi haline bırakılan bir ilçe yaşadığı her türlü sorunu kendi bildiği yöntemlerle çözmeye mahkûm bırakıldı ve bunun sonucudur ki hep kan ve gözyaşı Gerger’in kaderi oluverdi. Gerger’in kaderini kim yazdı bilinmez ama Gerger halkının hiç hak etmediği bir kaderi yaşadığı hepimizce kabul gören bir gerçeklik olarak durmaktadır.

Bir ilçe düşünün yurttaşına sağlıklı içebileceği bir damla su verememektedir. Yaz aylarının kuraklığını düşündüğümüzde susuzluğun bir ilçe için nasıl kâbusa dönüşebileceğini tahmin edebilirsiniz. Altyapısı olmayan bir ilçe ülke sınırları içersinde kalmamıştır beklide. Hastalandığınızda gidebileceğiniz en yakın hastane sizlere 100 kilometre uzakta ise siz gerçektende uzaktasınızdır demektir.

Bir ilçenin bu kadar çok uzakta olmasının nedeni elbette ki yalnızca ile bağlanamaz. Kurulduğu günden bugüne ilçe yönetiminde söz sahibi olmuş olan atanmışından seçilmişine herkesin payı vardır. Gerger halkına şimdiye kadar daha iyi bir yaşam sürmesi için mücadele etmeyenler en az ildeki yöneticiler kadar suçludurlar.

İlçeye atanan bir doktorun ya da bir başka memurun ilçe dışına tayinini yapmayı büyük bir zafer olarak gösteren zamanın işbitiricileri; Gerger halkını doktorsuz ve memursuz bıraktıklarını görememişlerdir. Ellerindeki tüm fırsatı Gerger’in değişmesi ve dönüşmesi için harcaması gerekenler bunun tam tersine birilerinin çıkarını tüm Gergerlilerin çıkarından daha öncelikli ve üstün görmüşlerdir.

1954 yılında Adıyaman’ın Malatya ilinden ayrılıp ayrı bir il olması ile birlikte ilçe statüsüne getirilip Adıyaman iline bağlanan ilçenin bugün Adıyaman ilinden ayrılmak istemesini iyi okumak gerekmektedir. Bir ilçenin belediye meclisinin durduk yere almadığı bu kararın ne anlama geldiğini iyi okumak gerekmektedir. Bugün belki medyada istenen etkiyi yapamamış olsa da ileride daha çok tartışılacak olan bu karar tüm kesimleri içine alacak bir tartışmaya dönüşecektir.

İlimiz Adıyaman’ın Gerger’in bu sesine kulak vermesi gerekmektedir. Dün Nemrut Dağı için bir şey yapmayanların Nemrut Dağı’na Malatya’nın talip olmak istemesi üzerine nasıl kıyameti koparttıklarını unutmuş değiliz. Bugün aynı şey Gerger içinde geçerlidir. Gerger Adıyaman iline aittir ama bu değişmez bir yazgı değildir. Yarın çok geç olmadan Adıyaman ilinin Gerger’i kendisine yakın hale getirmesi gerekmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz