Köşe Yazıları

Gelin Divane Olalım

Gelin Divane Olalım

 

Öyle bir zaman gelecek ki, kişi helâlden mi haramdan mı kazandığına aldırmayacak!” (Buharî, Büyû; 7)

…ve zamanıdır sözün…

Anlamsız lakırdıların,  kinayeli sözlerin, büyütülen yalanların şerrinden kaçarak yeni sözler söylemenin zamanıdır.

Tüm korku hikayelerini bir tarafa atarak emin beldeler için emin insanların yalınayaklı sokakta yürüme zamanı.

Sabah mümin olarak uyanıp akşam başka bir halle eve varmışlarla dolduğundan beri şehirlerimiz her şey anlamını yitirdi. Her haram bir mantıkla temizlendi, her günahkar laf cambazı  mehdi diye önümüze konuldu.  O kadar çoğaldı ki mehdiler her biri cenneti kendisine tapulayıp diğerlerini cehennemin yedi kat dibine gönderdi.

Sözün doğruluğuna üç şahit gerekirdi,  yanlış sözü doğrulayan binler dolaşıyor meydanda. Ahlakı, ahlaksız örnekler ile anlatan söz simsarlarından bir şey çıkmaz, ancak kulaklarımızı günaha aşina kılarız, sonra bedenimizi ele geçirir ve daha sonra tüm ruhumuzu işgal eder günah.

Ne kadar çok konuşuluyor, ne kadar çok şey biliniyor, ne kadar renkler kara oldu, diller ondan daha kara sesler çıkarıyor.  Kimsenin bilmediği bir şey yok, küçücük doğrudan yalan denizleri büyütülüyor.  Ne diyordu Koca Ali:  İlim bir zerre idi, onu cahiller çoğalttı. Ve bundan dolayı günahkarlar batmayacak gemi olarak kendilerini görüyor.

Mutlaklar öyle arttı ki, herkes  diğer dünya ya kör, diğer dünyaya sağır. Boğazına kadar günahkar olanların meşruluğu için yol yapılıyor, kiminle kaç adım yürümen gerektiğini kestiremiyor insan.  Birileri yolda bırakıyor, diğerleri yolu ateşe çeviriyor.

Umudu koşan iyi adamlar gerek, onlar iyi atlara binip gitmeden elbette iyi sözler hatırlatacak ciltler dolusu yaşantılar miras olarak bırakmışlardır sokaklarımıza. Her sokağın başında bir nezaket abidesi boy vermiştir.

Sokaklarımız günahkarlarsa da tamamen günahın rengine boyanmamışlardı. içlerinde sokaklardaki  oyuklara kumrular için su boşaltan divanelerimiz vardı. Artık kim divaneyse..

Varalım hep divane olalım. Zaman divane zamanı. Harama haram, helale helal diyebilen divanelere selam…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu