Anasayfa / Köşe Yazıları / GEL DE ÖZLEME

Yazar Orhan Samsatlıoğlu

GEL DE ÖZLEME

GEL DE ÖZLEME

Eski valiliğin önünden bakan, Seyre doymaz, sakinliğe, gözleme. Kapcami’nin önünde resim çeken O Foto Kemai’i gel de özleme.
 
Tulumba tatlıcıları sırayla Caminin önünde birer arayla Tanesi yirmi beş kuruş parayla Halka tatlısını gel de özleme!..
 
Buzcunun önünde koca kalıplar, Satır ile birer birer kırılır. Hayal oldu, şimdi hepsi kayıplar… O günleri şimdi gel de özleme!..
 
Görme engelliler grup halinde, Elleri yekdiğerinin elinde. Tatlı kelamlar dökülür dilinde, O hafız dostları gel de özleme!..
 
Pirinli Abdo ile Deli İsso Kaldırımların değişmeyen süsü. “Yüz paran var mı?„ diyen tatlı sesi Antik değerleri gel de özleme!..
 
Caddeler her zaman sessiz ve sakin, Yabancı yok, herkes herkese yakın. Camilere beş vakit akın akın Zevkle koşanları gel de özleme!..
 
Tüm insanlar birbirlerini tanır, Ayırmak yok, akraba gibi sanır. Sevgi, saygı zirve yapar, yaşanır, Gerçek kardeşliği gel de özleme!..
Gazeteci Selim dolaşır, durur; Sinemacı Fillik, filmi duyurur. Çınarın gölgesi caddeye vurur, O Eskisaray’ı gel de özleme!..
 
Arı kovanıdır Attar Pazarı, Akşama dek tellallardır gezeri, Haset nedir, bilmez asla nazarı; Kanaat ehlini gel de özleme!..
 
Oduncu Pazarı bir düğün yeri, Atı, eşeği, katırı, beygiri… Bir musıki olur o nal sesleri, Odun sobasını gel de özleme!..
 
Örsle çekiç Demirci Pazarında Telle mızraptır halkın nazarında. Kanaatin, sabırın, huzurun da Asıl merkezini gel de özleme!..
 
Ayrancı Pazarı mı unutulur? Tulukta ayranlar tasla satılır. Birer birer, yudum yudum tadılır, O dut ağacını gel de özleme!..
 
O naneçük, o çıldırım, o yarpuz Tasta yoğurt kerpiç gibi ve leziz. Pancar, ışkın ve pörçüklü tertemiz Boyam şerbetini gel de özleme!..
 
Sen damarımda kansın Adıyaman, Takatımsın, dizlerimizde derman. Aşığındır gönlüm, dinlemez ferman, Aşkı, sevgiliyi gel de özleme!..

Bu Habere de Bakın

Mümtaz beyle mecburi yolculuk-1

Mümtaz beyin Mümtaz Bey olduğunu öğrendiğimde ne yazık ki o hayatta değildi. Tam 2 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir