Anasayfa / Köşe Yazıları / Game of Thrones Finalinde Büyük SüprizGame of Thrones Finalinde Büyük Süpriz

Yazar Necati Atar

Game of Thrones Finalinde Büyük SüprizGame of Thrones Finalinde Büyük Süpriz

Game of Thrones dizisinin final sezonunda sürpriz gelişme. 2011 yılının Nisan ayında yayınlanan ilk bölümün üzerinden geçen sekiz yıllık sürede 1 milyar izleyiciye ulaşan dizinin 8. Sezon galasının nerede yapılacağı sır gibi saklanıyordu.

İsminin açıklanmasını istenmeyen üst düzey bir Amerikalı yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, dizinin yapımcısı George R.R. Martin, final galasını Adıyaman ilinin Kâhta ilçesinin sınırları içerinden yer alan Nemrut Dağı’nda yapmaya karar verdi.

Game of Thrones (Taht Oyunları) fikrinin, ilk olarak bütün zamanları en büyük taht kralı Nemruttan esinlenerek ortaya çıktığını belirten George R.R. Martin, Nemrut üzerinde hak iddia eden Malatya bürokrasini aştıkları takdirde, bir vefa borcu olarak dizinin final sezonunun galasını Nemrut’ta yapacaklarını açıkladı.

Bir yıldan fazla uzun bir süredir dizinin final sezonunu bekleyen milyonlarca dünyalının, dizinin galasını izlemek için şimdiden bilet ayırttıkları Adıyaman’a nasıl gelecekleri ve Adıyaman’ın, çekirge sürüsüne benzeyen  yüz binlerce dünyalıyı nasıl ağırlayacağı ise daha büyük bir merak konusu olmaya başladı.

Jaime Lannister, the Hound, Tyrion Lannister, Cersei Lannister, Arya tark, Daenerys Targaryen, Catelyn Stark, Mormont, Jon Snow, Sansa Stark gibi gerçekte taht kuramayan ama izleyicilerin gönlünde taht kuran oyuncuların, kralların tahtı olan Nemrut’ta ziyaretlerinin sonrasında vatandaşlık verilirse Adıyaman’da kalacaklarını açıklamaları tüm dünyada şaşkınlıkla karşılanırken, başka Kâhta olmak üzere tüm Adıyaman’da büyük bir sevinçle karşılandı.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken, hasedinden çatlayan Malatya’nın topyekûn ayağa kalkarak” Sahipsiz Malatya” sloganlarıyla siyasi ve bürokratları istifaya davet ettiği açıklandı.

Dizinin yapımcısı George R.R. Martin’in, iki komşu vilayet arasında yaşanan bu gerginliğe sebebiyet verdiği için üzüntülerini bildirdiği ama yılardır kaderine terk edilen Adıyaman’ın olması gereken yere varması için kararından vaz geçmeyeceklerini açıkladı.

Öte yandan dizideki adıyla Daneneyse Targaryen olarak bilinen ve her fırsatta kendisini “Fırtınadoğan, Büyük Çöl Deniz’in Khaleesi’si, Ejderhaların Annesi, Zincir Kıran, Andallar’ın ve İlk İnsanların Kraliçesi, Yedi Krallık’ın Hükümdarı, Diyarın Koruyucusu” olarak tanıtan Emilia Clarke’nın, Nemrut’ta düzenlenecek dizinin galasından sonra Kahta’dan ayrılmayacağını ve hayırlı bir kısmet çıkarsa evleneceğini açıklaması bütün yurtta, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve dış temsilciliklerinde cumhuriyetlerde olduğu gibi Kâhta’da bayram sevinci yarattı.

Birçok Kâhtalı gencin, bugüne kadar iyi ki evlenmemişiz açıklamasından ve birçoğunun da keşke hiç evlenmeseydik serzenişinden sonra bir açıklama yapan ejderhaların annesi Daneneyse Targaryen, evleneceği erkeğin bekâr ya da evli olmasının önemli olmadığını, gerekirse kuma olmaya bile razı olacağını, amacının dizi boyunca elde edemediği krallığı, kralların şehrinden biriyle evlenmek suretiyle elde etmek olduğunu açıkladı.

Bunu nasıl olacağıyla ilgili ise şunları söyledi: Kralların şehrinde yaşayan herkes kraldır.

Esas ve önemli sürpriz ise dizinin yapımcısı George R.R. Martin, dizinin ilk bölümünü Mercan Tv’de yayınlamak istediklerini söylemesi oldu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mercan Tv Genel Müdürü İbrahim Aslan, dizi hakkında çok fazla bilgisi olmadığını ama bildiği kadarıyla dizinin Türk aile ahlak ve göreneklerine uygun olmadığını, sansür uygulanması durumunda diziyi yayınlayabileceklerini belirtti.

George R.R. Martin’in ise sansür olayını nasıl karşılayacağı henüz bilinmiyor.

Bundan sonra olacakları bizler de sizler gibi merakla beklemekteyiz.

Bu Habere de Bakın

Çocuk ve Duygusal İhmal

Canlılar alemine baktığımızda; hemen hemen bütün hayvan yavrularının doğar doğmaz kendi ayakları üzerinde durduğunu, hayatını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir