Köşe Yazıları

G 20 ZİRVESİ VE TÜRKİYE’NİN BAŞARISI

G 20 ZİRVESİ VE TÜRKİYE’NİN BAŞARISI

 

Türkiye, büyük bir ülke olduğunu, bundan böyle dünya lideri olmaya doğru yol aldığını G 20 zirvesiyle kanıtladı.

Kim ne derse desin Türkiye, mükemmele yakın değil, bilakis dört dörtlük mükemmel bir performansla bütün dünyaya büyüklüğünü gösterdi.

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayip Erdoğan’ın performansı, konuklarını ağırlaması mükemmeldi. Zirvede verdiği mesajlar doyurucu ve inandırıcı idi. Ve yeniden maziye dönerek, geleceğimizi inşa etmenin gayretini gösterdiğimizi dünyaya ilan ettik.

“Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz,/ Gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz!

Kapkaranlıkken bütün afakı insaniyetin,/ Nur olup fışkırmışız tâ sinesinden zulmetin.

G 20 zirvesinin gündemini, Fransa’daki terör saldırısı büyük ölçüde etkiledi. Şüphesiz G 20 zirvesi sadece ekonomi ile sınırlı değildi.

Dünya ekonomisinin % 85’ini sevk ve idare eden devletlerin liderleri ve diğer ülke davetlilerinin katılımıyla gerçekleşen zirvede, her şeyden önce kabul edelim ki, Türkiye kendisine yakışan çok başarılı bir organizasyon gerçekleştirdi.

Türkiye deneyimlerini katlayarak sürdürecektir. Kusursuz ev sahipliği herkes tarafından tam not aldı.

G 20 ülkelerinin hazırladığı altyapı ve yatırım hizmetlerinin dünya konjüktüründeki algısı son derece müsbet gelişmelerin temelini oluşturdu.

Suriye konusunda Obama ile Putin arasında tam bir mutabakat sağlanamadığı söylenebilir. Ancak bir anlaşma zemininin de hazırlandığı gözlerden kaçmadı. Her iki liderin de konuyu ele almaları bir ilerleme olarak değerlendirilecektir.

Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan, kendi halkını katleden Esed’in Suriye’yi yönetme hakkını kaybettiğini vurgulaması G 20 ülkeleri arasında da kabul gördüğü ve onaylandığı söylenebilir. Bu zirvede Esed’in seçimlerde yeniden aday olmaması gerektiği vurgulandı. Ve Esed gidici. Abbas yolcu.

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, tüm terör örgütlerine karşı aynı duyarlılıkla mücadele vereceklerini ve vermekte kararlı olduklarını deklare etti.

Baştan beri Erdoğan’ın, terörün dili, dini, ırkı, etnik kökeni üzerinde tartışılmayacağı ve terör nereden ve kimden gelirse gelsin, topyekün mücadele ile bertaraf edilebileceğini söylediğini biliyoruz.

Terörizmle mücadele etmede bütün ülkeler de kararlı olduklarını belirterek, yayınlanan sonuç bildirgesine imzaları koydular.

Türkiye ise, eskiden beri her zaman teröre karşı tavrını ortaya koymuş ve tüm dünya nezdinde deklare etmiştir.

Velhasıl ele alınan konular itibariyle insanlığın geleceği için, beşeriyetin huzur ve mutluluğu için çaba gösteren her lider ve her ülke G 20 zirvesinde elini taşın altına koyacağını belirtmişlerdir. İnşallah verdikleri sözlerinde bulunurlar. Dünya da rahat bir nefes alır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı