Köşe Yazıları

FRANSA BEDEL ÖDÜYOR

FRANSA BEDEL ÖDÜYOR

Fransa, bilindiği gibi her zaman teröre Fransız kaldı. Ama gelinen süreç, Fransa’nın da artık aklını başına devşirmesi gerektiğini gösterdi.

Hiç şüphesiz bu aşamadan sonra Fransa, teröre karşı daha duyarlı ve hassas olacaktır. Ama Paris harap olduktan sonra!…

Ülke güvenliğini yeniden gözden geçirecek, sınır güvenliği için daha sıkı tedbirler alacak Fransa… Güvenlik, sürekli en üst seviyede olacak. Belki de tüm bütçe kadar bir bütçeyi sadece güvenlik için ayıracak.

Terörizmi yıkmak için Fransa’nın aklı yeni başına geldi. Damdan düşmeyenler için bel kırıklığından bahsetmek beyhudedir. Ancak dam’dan düşüp beli kırılanlar bel kırıklığından anlarlar.

Fransa, kendi ülkesinin ve ülkelerin geleceğini düşünmek ve hesaba katmak zorundadır.

Fransa turizmi de şüphesiz büyük yara aldı. Paris sokakları ve Eyfel kulesi çevresi boşalmış durumda.Herkeste bir panik ve korku var.

Turizm şirketlerinin yaptıkları rezervasyonlar iptal edildi.Çünkü korku ve endişe her yerde hakim. Dolayısıyla büyük yara alan ülke turizmi, ekonomide büyük yaralar açacaktır.

Şimdi Almanya’daki terör ihbarından sonra, teröre hep gizli ya da aşikâr destek veren Merkel’in de uykuları kaçmış durumda. Ülkesinin emniyet ve asayiş güçlerini teyakuza geçirdi.

Fransa’da yapılan  operasyonlar esnasında 2. bir terör saldırısı sonucu , yeniden ülkeyi korku ve tedhiş sendromu sardı.. Halkın panik içinde olduğu ve son derece endişeli bekleyişi gözlerden kaçmıyor.

Fransa yetkilileri, yeniden halkı sokaklara çekmeye çalışsa da, alış-verişe ve normal hayata dönmeye davet etseler de, nafile… Halk korkmuş ve ürkmüş bir kere. Barlar, kafe’ler, restaurantlar, bütün eğlence merkezleri ve sosyal alanlar bomboş ve adeta sinek avlıyor.

Bütün bunlar gösteriyor ki, başta turizm olmak üzere, Fransa ekonomisi büyük yara aldı ve almaya devam edecek.

Başka ülkeler terör olaylarına maruz kalınca, onlara Fransız kalıp duyarlılık göstermeyince, kendileri de şimdi aynı akıbeti yaşıyorlar.

Terör nereden ve kimden gelirse gelsin. Kime ve ne sebeple yapılırsa yapılsın, kötüdür, çirkindir, asla tasvip edilemez.

Terörün insanlıkla bağdaşan bir yönü yoktur. Ancak birilerine yapılan terör, birilerine yapılan, basit bir mesele olarak algılanıyor ve değerlendiriliyorsa işte burada bir sorun var demektir.

Terörü besleyenler, teröre yataklık yapanlar derin bir muhasebe yapmalıdır. Çünkü bir gün besledikleri terörün kendilerini de vuracağı unutulmamalıdır.

Bir zamanlar terörle ve teröristlerle kuzu sarması olan Fransa, bu günlerde kan gölüne dönmüş vaziyette, döktüğü kan’da boğulmaktadır. Fransa, Almanya, Belçika ve diğer Avrupa ülkeleri de aynı şekilde terör korkusu altında yaşıyorlar.

Şimdi Fransa için tam da şapkasını önüne koyup muhasebesini yapma zamanıdır. Başına gelen acı durumların analizini yapıp günahlarından silkelenmelidir.Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı