Köşe Yazıları

Fatmanur’un İyi Bitmiş Romanı

Fatmanur’un İyi Bitmiş Romanı

 

Fatmanur’un mektubu, Almanya’da ve Türkiye’de, milyonlarca çocuğumuzun, genç kız ve oğullarımızın romanıdır.

Ne iyi ki, Fatmanur’un melek gibi, fakat aynı zamanda bilgili, irâdeli, kültürlü bir annesi varmış da onu ve kardeşini, Almanlaşmaktan, vahşileşmekten, vatansız, milletsiz, dinsiz, töresiz, sevgisiz olmaktan kurtarmış. Anlayışsız ve “kopmuş” babasından bile kurtarmış onu.

Kapağı vatana atmakla kalmamışlar, vatanda Türk gibi yaşamanın ve yetişmenin yolunu da bulmuşlar.

Ne mutlu o anaya ki, yavrularının iyi yetişmesi için Almanya’daki parlak işini, kazancını, düzenini bile hiçe sayıp gelmiş. Ne mutlu o inanca ki, böyle saygıdeğer genç bir anne ile, böyle temiz kanlı, arı gönüllü, masum bir kızcağızın gönüllerinde yer eylemiş.

Almanya’da, dünyanın her yerinde ve Türkiye’de milyonlarca çocuğumuz Fatmanur ile kardeşininkinden bin beter tehlike içindeler. Ne yazık! Onları kurtarmak da zor. Çünkü Fatmanur’unki gibi, nurdan anneler lazımdır.

Anneler, babalar, nûrdan bile olsalar, yavrularını böyle tehlikelerden çekip çıkaracak bilgileri, kültürleri, inançları olmayabilir.

O halde, artık devlet, artık Milli Eğitim, artık Diyanet işleri, basın, TV kanalları ve artık bütün aydınlarımız, yazarlarımız, çocuk ve ders kitaplarımız devreye girerek Fatmanur’un annesi yerine geçmeliler. Bu yavruları baba ve anaları ile beraber kurtarmalıyız. Yoksa onların  “romanı” pek fena bitecek… Aile,köy, mahalle derken, milletimiz herkes sorumlu olurlar.

Fatmanur kızım! “Benim gibi binlerce genç var, bunların da anlayacağı ve ikna olacağı yazılar yazar mısınız?” diyorsun.

Kendimde o gücü bulamadım. Onları ikna edecek çare olarak, senin o güzel üslûplu yaşanmış hikâyeni yazıyorum.

“Ben 14 yaşında, Almanya’da doğmuş bir kızım. Annem, gerçek bir Osmanlı terbiyesi görmüş, Avrupa’da Otelcilik ve Turizm Yüksek Okulu’nu bitirmiş, çok yüksek İslâmî bilgiye sahip 33 yaşında bir kadındır. Almanya’da önemli bir otelin personel şefliğini yaparken, benim ve benden iki yaş küçük olan erkek kardeşimin yavaş yavaş Türklük’ten ve müslümanlıktan koptuğumuzdan korkarak, bundan dokuz ay kadar önce Türkiye’ye döndük.

Babamız, bizim modern Alman gençleri gibi yetişmemizi ve Almanya’da eğitim yapmamızı istiyordu. Gerekli olan dersleri de annemden almamızı isterdi. Fakat annem, çalışan bir kadın olduğu için, bizimle gerektiği gibi ilgilenemezdi. Yine de, Türkçe’yi bir Necip Fazıl, bir Osman Yüksel, bir Sevinç Çokum gibi konuşacaksınız derdi. Ve devamlı bize, Abdurrahim Karakoç’un, Şule Yüksel Şenler’in eserlerini ve şiirlerini okuturdu.

Okulda, aldığımız dersleri hep yarım ve eksik bulur, devamlı evde de bize ders vermeye kalkardı. Meselâ Birinci Dünya savaşı’nı annemden öğrendiğim şekilde, tarih öğretmenimize anlattığımda, adamın ağzı açık kaldı. Ve bana bu kadar bilgi toplamak için kimlerin, hangi tarihçilerin eserlerinden yararlandığımı sordu.

Biz Almanya’da iken annem, “Bir Namık Kemal’e, bir Mehmed Akif’e saygısı olmayanı, ben Türk saymam” derdi.

“Goethe’yi de, Schiller’i de tanıyın ve sayın, onlar da saygıdeğer edebiyatçılardır. Fakat evvela kendi benliğinizi bulun. Bunun için de, Türk edebiyatçılarını öğrenin” derdi.

Tabiî ben, bunlardan pek bir şey anlayamazdım. Bizim Türkiye’ye dönmemize esas sebep, kardeşimin: “Ben askerlik yapmam, asker olanlar hep fakir çocukları, zenginin malını koryuyorlar” diyerek annemle tartışmaya girmesidir. Ne yazık ki, babam da onu haklı buldu. Türklük, müslümanlık veya Türkizm “ ve bazı kelimeler geçiyordu.

Annem, yuvasını yıkmak bahasına ( ki, şimdi çok zor malî şartlarla geçiniyoruz), Türkiye’de ancak sekreter olarak iş bulabildi. Bizleri buraya getirdi.. Sizce bu doğru mudur?

Belki bizim gibi başka Türk çocukları da vardır. Fakat her anne, benim annem gibi kuvvetli bir iradeye sahip olmayabilir. Ben annemin tabiriyle “Gerçek bir Türk kızı ve Türk annesi olmak niyetindeyim. Benim gibi binlerce genç var. Bunların anlayacağı ve ikna olacağı yazılar yazar mısınız?

Şimdiden teşekkür ederim efendim. Sonsuz saygılarımla.    Fatmanûr.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı