05 Eylül 2016 Pazartesi, 09:20
Hamza Çelenk
Hamza Çelenk hamzacelenk02@gmail.com Tüm Yazılar

Eylül Geldi ve Sen Yoksun

Eylül Geldi ve Sen Yoksun

 

Ve eylül geldi sevgili. Biraz acı, biraz keder biraz da sensizliği getirdi. Eylül geldi ve anlaman için ağarttı şakaklarımı. Ağaran saç eylülün mü nişanıdır sevgili. Yoksa kara saçlı çocukların da ağarır mı eylülde hüzünleri bilmiyorum, ama bildiğim her eylülde uzaklaşmamak gerek. Varmakla güzelleşir eylül ve taze bir gelin olur gelinliğiyle. Vuslatla ruh bulur âlem. Dokunmakla oluşur ebru ustanın elinde. Kavuşmak için yakar kendini kelebek mumun ateşinde doğunun ruhuyla. Bir nakkaş ruh verir. Bir eren şeb-i aruz için gözyaşı döker şeyhinin dergâhında.

Kaç eylüldür gözlerinin rengini yazmaktan çekiniyorum. Tutuyor ellerimi kavradığım kalemim. Bir hıçkırık oluyor köy meydanında, toza bulanıyor geçen her arabanın ardında. Biliyor musun çocuklar gözlerinin rengini arıyorlar geçen arabaların tozlarında. Daha çok bekleyecek miyim sevgili?  Bana seni çağrıştıracak kaç dize yazacağım.  Ya da kaç çocuk kayıt yapacak umut mektebine.  Ecnebiler kaç umudunu çalacak geleceğimizin. Kaç veledin burnunu sileceğim mendilimle. Kaç çocuk “Örtmenim kardeşime bakacak kimse yok, ondan okula gelmedim.” diyecek ve kaç öğretmen bakacak ücra bir köyde umuda.

Eylül geldi ve sen yoksun sevgili. Ancak karalıyorum defteri. Sıradan şiirler yazıyorum. Uyduramıyorum hiçbirini gözlerinin rengine. Örneğin elasını koyamıyorum mısraların arasına. Yeşil diyorum çok uzak kalıyor eylüle. Mavi diyorum sırıtıyor. Siyah diyorum “siyağ” diye değiştiriyor veletler. Diğer renkler uçuk kalıyor. Seni ancak sen tarif edersin sevgili. Seni ancak sen yerleştirirsin renklerin arasına

Eylül geldi ve sen yoksun sevgili. Bense şehirlerin kahrından kaçıp taşraya yerleşmiş gelmeni bekliyorum günün her saatinde.

Eylül geldi ve sen yoksun. Geride yalanlarla dolu bir dünya ve küllenmiş zamana ait masallar bıraktın. Anlatıyorum masalını çocuklara.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz