Köşe Yazıları

Eylül ayı, tatlı telaş ayı

Editör’den…

 

Eylül ayı, tatlı telaş ayı

 

Adıyaman’da bu günlerde, neredeyse her evde tatlı bir telaş var. Kışlık “zahire” hazırlığı da denilen bu ayda, kışlık yiyecekler hazırlanır.

Biber, patlıcan, kabak.. gibi sebze kurutmalıkları yapılır. Sebzeler alınır, temizlenir, iplere geçirilir, balkonlara asılır.

Domates ve biber salçası da bu ayda yapılır.

Eskiden domates salçası da evde yapılır, kazanlarda kaynatılırdı. Şimdi hazır alıp, güneşte kurutularak, biraz tuz, biraz yağ serpiştiriliyor.

Biber salçası ise hiç değişmeden süren bir gelenek halini çoktan aldı.

Salçalık biber dediğimiz kırmızıbiberler alınıyor, temizleniyor, çekiliyor ve damlarda kaplara konularak kurutmaya bırakılıyor. Her gün karıştırılıyor, tuz ve yağ eklenerek, 10 günde hazır hale getiriliyor.

Şimdi yine çok kalmayan bir başka kışlık zahire hazırlığı da bulgur kaynatmaktı. Kavurma da bu ayda yapılırdı.

Kavurucu sıcaklardan sonra toplamaya hazır halen gelen üzümlerin toplanma zamanı, yani bağ bozumu da bu aya denk geliyor.

Adıyaman’da üzümden pekmez, pestil (bastık), kesme, sirke ve kuru üzüm yapılıyor.

Eskiden Adıyaman’ın dört bir yanı bağlarla çevriliydi. Sadece Besni ve Gölbaşı değil, Adıyaman merkezde de hatırı sayılır bir bağcılık yapılır, kaliteli üzüm elde edilirdi.

Şehirleşmeye kurban edilen bağlar, nedense farklı yerlerde sürdürülmedi, geliştirilmedi, daha ileriye götürülmedi. Aksine bitirildikçe bitirildi.

Oysa şimdi alternatif ürün diyenlerin aklına ilk gelen bağcılık olur ama öyle kalır.

Ağız tatlandırarak kazanılan bir çabanın adıdır bağcılık, bu kadar da ihmal edilmemeli…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu