13 Ekim 2016 Perşembe, 08:53
Mehmet Koç
Mehmet Koç meberan@hotmail.com Tüm Yazılar

Ey Hayat; Dünyanın Bütün Kitapları… ( 3 )

Ey Hayat; Dünyanın Bütün Kitapları… ( 3 )

 

Kitaplıkların diğer bir ifade ile kütüphanelerin yetersizliği, bilgisizliğimizin göstergesidir. Yüzlerce belki de binlerce söz söylenmiştir, makaleler, şiirler yazılmıştır kitaplar hakkında. Kime sorsanız okumanın öneminden dem vurur. Okumak faydalıdır der. Kur’an’ın ilk sözüdür ; OKU. Oysa ne kadar çok söylenirse bir şey o kadar uzaksındır aslında ondan.mehmet-koc-4 Ne aynaya bakar insan ne de empati kurar başkasıyla. Çocuğunu kitap okumaya zorlar herkes, ama kimse eline almaz bir kez.

Okulun kütüphane eksikliğinden yola çıkarak bir çalışma yapmak gerekiyordu. Bir çok yayınevine ve yazara yazı yazdım. Ulusal yayın yapan bir gazetenin köşe yazarı kütüphane kurulmasına yönelik talebimizi köşesine taşımıştı. Heyecan verici günler bir bir sıraya girmeye başladı. Gazeteyi okuyan milyonların verdiğimiz telefon ve e-posta adreslerini aramasıyla bu heyecan tatlı bir çalışmaya dönüşüverdi.

Okul bahçesine giren kamyonlar, kargo şirketleri ve mahalle halkı Altınşehir İlköğretim Okuluna kurulacak olan kütüphaneye tuğla taşır gibi kitap taşımaya başlamıştı. Ülkenin dört bir yanından koli koli kitapların gönderilmesi herkesi, özellikle öğrencileri mutlu etmişti. Ankara merkezli yayınevleri, çeşitli bankaların kültür yayınları, yüzlerce kitapsever ve ildeki kimi kitabevleri kütüphaneye destek oldular.

Kmehmet-koc-5itap dışında kitaplıklar, panolar, resimler, kırtasiye malzemeleri, dolap, masa gibi boş bir odaya gerekli olabilecek her şeyi yürüttüğümüz kampanya sayesinde temin etmiştik. İl Halk Kütüphanesinin de tashih ve kodlamaya ilişkin yardımlarıyla 40. Kütüphaneler Haftasında kütüphanemizi açıvermiştik. İlk birkaç haftada üç bin sayısına ulaşmasına rağmen bir memurun atanmasını beklemiş olsak ta bu mümkün olamadı.

Öğrenciler artık zamanlarını daha güzel değerlendirme imkanı elde etmişlerdi. Öğretmenlerinin de okuma saati uygulamaları sayesinde kitaplar kendilerine gerçek manada birer dost bulmuş oldular. İlerleyen yıllarda İl Milli Eğitim Müdürü A.Gafur Büyükfırat, tüm ilk ve orta öğretim kurumlarında “5 Dakikanı Bana Ayır” kampanyası başlatmıştı. Bu kampanya sayesinde okulun tüm öğrencileri 5 dakika hatta çoğu kez bir ders boyunca kitap okuru oldular.

Kütüphane girişimi oldukça büyük bir yankı yaptı. Yerel ve ulusal basında da kendine yer buldu. Okulun ziyaretçileri çoğaldı. Kampanya hakkında bilgi almaya gelenler olduğu gibi, destek mehmet-koc-3isteyenler de oluyordu. Eğitim Fakültesinin öğrencileri toplum hizmetleri amacıyla okulumuzla işbirliği yoluna gittiler. Bu sırada öğrenci mevcutlarının artması ve mahallenin büyümesinin de etkisiyle ek bina inşaatı da başlamıştı. Avrupa birliği projesi ile sekiz derslikli ek bir bina daha yapıldı. Tam teşekküllü bu bina, okula önemli ölçüde fayda sağladı. Yemekhanesi, kantini, çok amaçlı büyük bir salonu sayesinde önceki binanın yükü azalmış oldu. Törenler ve sınıf etkinlikleri geniş yer buldu. Kütüphanenin küçük olan salonu bu binadaki yeni yerine taşındı.

İl Halk Kütüphanesi Müdüresinin kitaplık kurma girişimimizi il geneline yayma fikri sayesinde yaptığımız faaliyetin sunumu için seminere davet aldık. İlimizin yetenekli heykeltıraşı Kazım Durmaz ile birlikte, il genelindeki okullardan katılım sağlayan eğitimcilere kitaplık kurmak ve girişimcilikle ilgili Halk Eğitim Merkezinde sunum yaptık. Her okulda kütüphane kurulabileceğini savunan Halk Kütüphanesi Müdürünün özel ilgisi okulumuz için gurur kaynağı olmuştu.

mehmet-koc-1Kitaplıkların özgür düşünceye açılan kapılar olduğunu hep söyleriz. Bu sözün karikatüre dökülmüş haliyle Adıyamanlı yazar, karikatürist Akif Yağımlı’nın karikatürü kütüphanemizin de simgesi oldu. Okulun resim ve sanat ustası öğretmenleri kütüphanenin giriş kapısına özel önem verdiler. O güne ilişkin yazdığım ‘kitap’ isimli şiir ise alçı üzerine nakşedildi. Süreli yayınlara öğretmenler adına abonelikler sağlandı. İl dışından gönderilmek istenen koliler dolusu kitapların nakliyesini de Ünal Turizm üstlenmişti.

Okulun yanı başındaki ‘Kültür Merkezi’ tabelası yerini ‘Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Binası’ almıştı. İki okul arasında sınırı oluşturan duvarı yıktıran rektörünün sosyal yaklaşımı biz öğretmenlere ders niteliğindeydi. Çevresel güzelleştirmeler sayesinde öğrencilerimiz önceleri köy okulu havası içindeki Altınşehir ismiyle bütünleşik oluvermişti.

Kütüphanemizin yıllar sonra adının değiştirilmesi ihtiyacı doğdu. Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılan öneriyle kütüphanemizi yenileyerek yeni ismiyle tekrar açtık. Yakalandığı hastalığa yenikmehmet-koc-6 düşen okulumuzun öğretmeni Zuhal Önder’i yaşatabilmek için kütüphanemize ‘Zuhal Önder Kütüphanesi’ tabelasını astık. Bu vesileyle de her yıl kütüphaneler haftasında şiir, resim ve öykü yarışmaları düzenlenir oldu. Gelenekselleşen yarışmalara öğrenciler eserleriyle katılım mehmet-koc-2sağlamakla kendine olan güvenlerini ve yarışma heyecanını yaşama tecrübesini elde etmiş oldular.

Ne mutlu ki öğrencilerin heyecanlarını, sevinçlerini ve de başarılarını yaşamak bir öğretmen için kıvanç kaynağı oluyor. Okullar öğrencilerin kendilerini ifade edebileceği yerlerdir. Hayal dünyalarını yaşayabilecekleri, geçekleştirebilceği ve bilgi hazinelerini çoğaltacakları yerlerdir. O nedenle daha çok kütüphanelerin açılması ve çok daha fazla kitap okunması elzemdir. Ulusları yücelten ve teknik dünyaya ayak uydurmasını sağlayan şey; kendini geliştirmek ve eğitimin ciddi manada öneminin anlaşılmasıyla mümkün olacaktır. Hür düşünmeyenlerin başkalarının söyledikleriyle yol alacağı unutulmamalıdır. Yani bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz. Her konuda fikir beyan edebilmek için bilgilenmek, okumak ve araştırmak zaruridir. Bir eğitimcinin ise üstlendiği sorumluluk ise sevgidir, dostluktur. Öğrencisiyle yaparak yaşayarak hayatı anlamlandırabilmektir. Çünkü öğretmen için öğrenciler ve sınıf bir hayat kaynağıdır.mehmet-koc-7

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz