Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı
12 Ağustos 2017 Cumartesi, 08:27
Mehmet Akar
Mehmet Akar mehmetsemsur@gmail.com Tüm Yazılar

Evrim Teoris

Evrim Teoris

i

İngiliz bilim insanı Charles Darwin’in ileri sürdüğü teorinin adıdır. Charles Darwin yıllar süren inceleme ve araştırmalar neticesinde canlıların evrim geçirerek ilk bulunduğu durumdan farklı bir duruma nasıl geldiğini gözlemledi. Bu gözlemlerini de deney, gözlemlerle ispat etmeye çalıştı.

Darwin ortaya bir teori atmıştı. Dünya bu teori ile sarsıldı. Zira insanların sahip olduğu kimi dogmalar vardı ve bu dogmalarla yaşamıştı. Bu yeni teori ile insanların sahip olduğu inanç dünyaları altüst oldu. Bu teoriye önce papalık karşı çıkmıştı. Sonraları da semavi dinlere inanan tüm kurumlar ve bu kurumlar etrafında kümelenen çevreler karşı çıktı. Karşı çıkma nedenleri inançlarında kendilerine anlatılanla bu yeni görüş bu çevrelerin inandıklarına darbe vurmaktaydı. Her yeni fikir, bir önceki fikre nasıl düşmansa, evrim kuramı da öyle oldu

Türkiye son günlerinde bu konu tartışılıyor. Türkiye yeni eğitim müfredatında yer alan evrim teorisini kitaplardan çıkardığını ilan edince, tartışmalarda başlamış oldu. Hem bu teoriye inanmayan çevrelerde bir rahatlık gözlenirken, bu teoriyi savunanlara da bilime karşı bir darbe olarak kabul edildi.

Bu tartışmaya katılan Prof. Dr. Ali Demirsoy; “Evrim kuramının her hangi bir inançla ya da Müslümanlıkla karşıtlığı olmadığına dikkat çekti” Demirsoy devamında; “ evrim kuramının müfredattan çıkarılmasını “Müslümanlara ihanet” olarak değerlendirerek, Türkiye’de 30 yıl sonra İşid’çileri aratacak cihatçılar ortaya çıkacaktır” dedi. Yeni müfredat; “Fetö ye zemin sunanların daha önce eğitimde hazırladıkları bir projedir” dedi. Prof. Dr. Ali Demirsoy’un söylediği en çarpıcı görüş ise Türkiye’nin gitmek istediği yeri göstermesi bakımından ilginçtir. Demirsoy: “eğer yaradılışla ilgili eğitim yapan ülkelerin bir haritası yapılacak olsa, dünyadaki en geri kalmış ülkelerin coğrafyasının haritasını yapmış olursunuz. Bunu görmemek için kör olmak lazım” dedi. Tabi evrim kuramı tartışmaları yeni değil. Dini otoriteler kendilerinin yaratılışa dair inançlarının, iddialarının çürüyeceği için karşı çıkarken, bu dini otoritelere inanmış olan geniş bir muhafazakâr çevre ise kuramın ne olduğundan habersizdir. Kurama yakıştırılan bir iddia var.” İnsan maymundan gelmedir” iddiası. Bu iddiaya herkes peşinen karşı çıkar. Bu maymun iddiası yerine “insan aslandan gelmedir” denseydi aynı tepki olmazdı.

Tüm bilimlerde olduğu gibi canlıların kökenini araştırmak da bir bilimsel bir kuram. Canlıların kökeni incelenirken ortaya çıkan sonuçları kuramsallaştırmak bilimin gereğidir. Günümüzde tüm teknoloji bu esas üzerine gelişti. Her bilimin bir kuramı var. Örneğin, yerçekimi kuramı gibi. Suyun kaldırma gücü gibi. Suyun H2O den meydana geldiği gibi.

Başka bir bilim insanı olan Çağrı Mert Bakırcı de bu tartışmalara yönelik olarak Özgürlükçü Demokrasi gazetesine görüşlerini açıklamıştı. Çağrı Mert Bakırcı Texas Tech Üniversitesinde doktora yapıyor. Çağrı Mert Bakırcı evrim teorisi hakkında zihin açıcı açıklamalarda bulundu. Bakırcı: “tüm türlerin akraba olduğunu” belirterek, “bir kedi ile bir ayının akraba” olduğunu, “bir muz ağacı ile bir yılanın da akraba olduğunu” söyledi. Bakırcı devamla, mesela siz kardeşinizle çok yakın akrabasınız, ama amcaoğlunuzla daha uzak akrabasınız. Türler arasındaki ilişki de aynen böyle. Türler arasındaki bu yakınlık uzaklık akrabalık ilişkisi, insanla şempanze, kuyruksuz maymun ile akrabalığı gibidir. Yanı yılan ile muz nasıl akraba kategorisine giriyorsa, İnsan ile maymunda benzer bir akrabalık kategorisine girer. Bu örnekten hareketle insan yalınız maymunla akraba değil, aynı zamanda tüm canlılarla akrabadır.

Peki bu kuramdan kime ne zarar var? AKP hükümetinin müfredattan çıkardığı bu kuram kime zarar veriyor. Bilebildiğim bu kuramın müfredattan çıkarılması gençlerimize, bilime zarar verecek. Bilimin her dalında daha derin düşünme, araştırma, inceleme yapan gençlerimizin yeteneklerini köreltecek, bütün dünya insanlık adına büyük ilerlemeler sağlarken bizler belki yıllar sonra yanlış yaptık, yazık oldu o yıllara diyeceğiz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz