Köşe YazılarıManşet

Estetik Arayışı

Her şeyin daha güzeli olabilir. En son bulduğumuz ve karar verdiğinizin de daha güzeli olabilir. En güzelini aramaya niyetlenen, en güzeline yakınını bulma şansını elde edebilir. Estetik, belki de böyle bir şey.

Adıyaman Belediyesi, yapılacak projelerde estetiği de önemseyen yeni bir adım attı; her zaman atılması gereken adımlardan birisiydi belki de bu adım.

Bu adımla, konunun uzmanı veya ilgili olan kişileri dinleyerek, her projenin ‘estetik’ yönü üzerinde de durma şansı yakalanacak.

Ne kadar ilerleme sağlanabilir ne kadar estetik kaygı giderilir, bilinmez ama bilinen, her zaman daha iyisinin olabileceğidir.

Bir sokağın güzelliği, renklerin uyumuyla, temizliğiyle, düzeniyle ve yapıların estetiğiyle alakalıdır.

Birçok belediye, örnek projelerle bazı caddeleri ve sokakları rengârenk bir hale dönüştürür. İstanbul Fatih ilçesindeki Balat ile Üsküdar ilçesindeki Kuzguncuk veya Beşiktaş ilçesindeki Arnavutköy bunlara örnektir. Kastamonu’nun Safranbolu ilçesi ise –neredeyse– tümden en iyi örnektir.

Eski yapılar, aslına uygun şekilde restore ediliyor. Yeni yapıların dışı, bir birine uyumlu şekilde boyanıyor. Dükkânlar estetik şekilde düzenleniyor; masası, sandalyesi, kapısı, penceresi, camı, çerçevesi ve sergiledikleri ürünler bile insanları cezbedip, kendisine çekiyor.

Sadece bir kare fotoğraf çekebilmek için çok uzaklardan insanlar gelip, o semti, o caddeyi, o sokağı, o dükkânı görüntülüyor, ürünlerini alıyor, yemeğini yiyor, çayını, çorbasını içiyor, tatlısıyla ağzını tatlandırıyor.

Bütün bunları yapabilmek için, farklılığı seçmek ve kabullenmek gerekiyor. Belki de estetik kaygının olması için, estetik bakış açısının da olması gerekir. Bu ilk adım, umarız devamı ‘uygulanabilir’ olarak karşımıza çıkar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu