Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma
12 Temmuz 2016 Salı, 08:16
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

En Son Adıyamanlılar Duyar…

Editör’den…

 

En Son Adıyamanlılar Duyar…

 

Adıyaman’da bulunan Atatürk Barajından Mardin’e Türkiye’nin en büyük kanalı ulaştırılıyor. 221 kilometrelik kanalın sadece 25 bin 321 metresi kalmış, kalanı tamamlanmış ama bundan hiçbir Adıyamanlının haberi yok.

Olması da gerekmiyor zaten. Çünkü bu kanal sayesinde Mardin ihya olacak…

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yürütülen projeyle 221 kilometre uzunluğundaki Mardin-Ceylanpınar Sulama Ana Kanalı’nın kalan 25 bin 321 metrelik kısmı da tamamlandı. Depolama istasyonlarının yapılması ve GAP Eylem Planı’nda yer alan 4 ayrı proje ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Çok güzel bir haber bu…

Hatta daha güzel olanı bölge halkı ve çiftçiler, 2 milyon 167 bin 930 dekar tarım arazisini su ile buluşturacak, 433 bin kişiye istihdam, yıllık 500 milyon lira gelir sağlayacak projenin tamamlanarak bereketli toprakların su ile buluşmasını bekliyor.

Ne kadar güzel haberler değil mi bunlar…

Keşke bizim de olsaydı?

***

Atatürk Barajı, sadece Adıyaman’a pinti davrandı, davranmayı da sürdürüyor. Bir damla suyunu vermiyor ki, topraklarımızı sulayalım. Açılan kanalları kullandırmıyor, fahiş elektrik parası şalteri açtırmıyor. Yüzemiyoruz, çünkü hiçbir önlem yok, birer birer boğuluyoruz…

Piknik yapamıyoruz, çünkü tek bir metre kare alan bile düzenlenmemiş…

Ama olsun, hiç değilse Şanlıurfa 30 yıldır Atatürk barajı sayesinde ihya oldu, kuruyan toprakları suya kavuştu, verim üstüne verim alıyor.

Şimdi de Mardin faydalansın…

Ama Adıyaman niye olmasın?

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz