11 Ekim 2017 Çarşamba, 07:02
Mahmut Tekin
Mahmut Tekin mahmuttekin02@hotmail.com Tüm Yazılar

Emniyet Müdürü-Trafik-Asayiş ve Belediye…

Emniyet Müdürü-Trafik-Asayiş ve Belediye…

Okullar açıldı, öğrenci servisleri bir yandan, özel araçlarla okullara götürülen öğrenciler bir yandan, üniversite öğrencilerin gelişi, öğretmen ve velilerin koşturmaları, bu kentte zaten düzensiz olan şehir içi trafiğini çekilmez hale getirirken; isyan eden vatandaşların gözleri yine yetkililerin üzerinde.

Emniyet Müdürü Metin Alper göreve başladığında; Adıyaman’ın bir takım sorunları yanında, kendi deyimi ile iki “T” ye işaret etmiş bilindiği gibi bu “     T” ler den biri tefecilik biride biri de trafik sorunu demişti!

Devamı gelmedi ama “T” nin birinin üzerine cesaretle giderek, kendi görev alanı içerisinde başarılı çalışmalar yapmış, iyi bir mesafe katledip vatandaşlara bir güven ortamı yaratabildi.

Emniyet Müdürü Sayın Alper, genç ve dinamik, enerjik ve heyecanlı! Koltuğundan fazla mesleğini seven yaptığı çalışmalarla bir teşkilat ve meslek sevdalısı izlenimi veriyor!

Bazen, fakir-fukaranın evinde, bazen üniversite gençliğinin içinde, bazen genç ve yaşlı sporcularla top koşturarak yanınızdayım diyor!

Ancak, bunlar yeterli mi? Diye bilir; Son zamanlarda gelişen bıçaklama, adam öldürme, bilhassa çeteleşme, iş yerlerine, araçlara silahlı saldırılarda bulunulması, toplumu tedirgin ederken güzel çalışmalara da gölge düşürmüyor değil!

Tüm bunların yanında, kendi istihbaratı var! Tabi ki duyuyor, haber alıyor. Bir öbür taraftan Emniyet Müdürü, “Vitrin yapmaya çalışıyor” “Şov yapıyor” “Diyarbakır Eski Emniyet Müdürü rahmetli Gaffar Okan olmaya çalışıyor” diyenlerde var!

Bir takım hizmet varsa, canla-başla çalışma ortadaysa, teşkilatın halkla olan münasebetlerini geliştiriyorsa, şahsen bana göre, “Vitrin yapması” “Şov yapması” “Birileri olması” pek de inandırıcı gelmiyor. Yaşamın her alanında görebiliyorsak, mesele bu!

Ortada ki,  son 10 yıl içerisinde görmediğimiz bir takım olumlu gelişmeleri göz ardı etmememiz gerekir.

Esas konumuz Adıyaman şehir içi trafik akışının bir türlü düzene girmemesi.

Emniyet Müdürü Sayın Alper, imkânlar sağlanırsa bu sorunu makul bir seviyeye indirebiliriz şeklinde konuşmuş, bir takım önlemlerde almış ve devam ediyor!

Cadde ve önemli merkezlerde, bu güne kadar görmediğimiz, trafik polisi ve ekiplerini görmeye başladık. Zaman-zaman yapılan uygulamalarla, egzoz sesleriyle gürültü kirliği yapan motorsiklet ve otomobillerde azalma olduğu bir gerçek. Bazı yerlerde yeni-yeni trafik levhaları görürken, bazı merkezlerde ki ışık sistemlerinde değişiklikler var.

Bunlar yeterli mi? Hayır yeterli değil!

Burada belediye ne yapar, karayolları var mı? Yok mu?

Belediyenin kaç zabıtası var? Bakılınca ortada zabıta falan yok!

Kaldırımları bırak, caddeye inen büyük esnafa, kaldırımların üzerine park eden, köşe başlarında engellilerin geçişlerini kapatarak trafik akışını tehlikeye sokan sorumsuz sürücülere ses çıkarmayan belediye zabıtası var!

Var mı? Yok mu?

Zaman-zaman evine ekmeğini götürebilmek için, el arabasında meyve sebze satmaya çalışan, gariban, emekçi insanların başında “forsunu” kullanmak üzerekken görebilirsiniz!

Lokantada yok… Kasapta yok… Fırında yok… Pazarda yok… Berberde yok… Çevrede yok… Trafikte yok!

Olay şu; Gerçekten günden güne çekilmez bir hal alan,  şehir içi trafiği ileride daha büyük sorunlar yaratacak sinyallerini bu günden veriyor!

Bu nedenle Emniyet müdürüne başta belediye olmak üzere, tüm sivil toplum kuruluşları ve Adıyaman basını olarak destek verelim.

Bakalım ne olacak!

 

   

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz