Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi
08 Ağustos 2017 Salı, 08:08
Fatma Zehra DÜNDAR
Fatma Zehra DÜNDAR fzdundar@hotmail.com Tüm Yazılar

Ekmeğime Dokunma!

Ekmeğime Dokunma!

 

Bu haftaki yazımda slogan halini alan bir konuya değinmek istedim.

‘Ben diyetteyim ekmek yemiyorum. Ekmek yediğim zaman şişkinlik yapıyor. Ekmek yediğimde daha çok acıkıyorum. Ekmek çok fazla kilo aldırıyor? gibi ekmekle ilgili sonu gelmez birçok yorumla karşılaşmaktayız. Tabii ki bununla da kalmayıp bu durumu destekleyen, insan sağlığını hiçe sayan ve sonrasında ortaya çıkabilecek sağlık problemlerini gözardı eden popüler diyetler en büyük destekçimiz. Peki insanoğlunun bilinen en eski ve en önemli gıdasıyla ilgili bunca ön yargı neden? Ekmeğin özünde bulunan insan emeğinin teri hiçbir zaman kurumazken sofralarımızın en güzel nimetinden bilinçsiz bir şekilde neden kaçar olduk. Neden ekmeğimi nasıl daha sağlıklı bir şekilde tüketebilirim derdine  düşmüyoruz.

Diyetimde  ekmeğe neden yer vermeliyim ?

Vücudumuzun temel enerji kaynağı karbonhidratlardır. Bir insanın organlarının ve vücut hücrelerinin çalışması karbonhidratlara yani şekere bağlıdır. Özellikle beynimiz çalışmak için bu şekere ihtiyaç duyar. Ekmek de bunun en ucuz ,en ulaşılabilir kaynaklarındandır. Ekmeğin faydalarına değinecek olursak;

  • Öncelikle herkesin artık sıklıkla aşina olduğu posa tüketimi oldukça önemlidir. Tam tahıllı ekmeklerde lif içeriği sayesinde sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına katkı sağlar.
  • Ekmeğimi taştan çıkartırım diyen bir toplumda vücudumuzun ekonomik yoldan enerji gereksinimini karşılar.
  • Antioksidan içeriği yüksektir.
  • Tam tahıl ekmeklerinde bulunan B vitaminleri (B1,B2,B3,B6,B9)insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.
  • Ayrıca Dr.Murat KUTER ‘in ‘insan ve ekmek’ adlı makalesinde ekmek yapımında kullanılan mayanın vücudumuz için hayati önem taşıdığı noktalar olduğu belirtilmiştir. Bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sistemini aktif hale getirmesinden dolayı güçlü bir immun sistem destekleyicisi olan Beta-Glukan, ekmek mayasında bulunan tamamen doğal bir besin kaynağı olduğu gösterilmiştir.

Bu madde enfeksiyonlara karşı savunma görevi yapan hücreleri aktif hale getiren, vücuda giren yabancı hücreleri sarıp yok eden ve vücudun savunma mekanizmasını harekete geçiren etkiyi başlatır. Bunun sonucunda da güçlü bir bağışıklık sistemi oluşur. Sağlıklı bireyler kullandığında hastalıklara karşı dayanıklılık ve direnç geliştirir. Beta-glukan yani ekmek mayası; aynı zamanda, kolesterol ve kan şekeri düzeylerinin azalmasına katkıda bulunur.

Günde ne kadar ekmek yemeliyim?

Günlük ekmek ihtiyacı kişinin yaşına, boyuna ,ekonomik durumuna ve eşlik eden hastalık durumuna göre değişir. Yani bireye özgüdür. Vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidrat miktarının fazlası tüketilirse kilo alımına sebep olur.Doğru miktarlarda ve ölçülerde ekmek tüketimi oldukça önemlidir.

 

 

Diyette ekmek yemeyen bir insanın karşılaşabileceği sıkıntılar nelerdir?

Diyete başlandığı zaman doğru kaynaklardan yeterli miktarda karbonhidrat alınmazsa glikojen deposu ve kandaki şeker düşünce kas proteinleri yıkıma uğrar ve bu da kas kaybı anlamına gelir. Bununla birlikte vücut su kaybına da uğrar. Örneğin protein diyeti yapan bir birey diyetinde hiç ekmek ve tahıl grubu yiyeceklerden tüketmiyorsa öncelikle kaslarını kaybeder. Çünkü kasların çalışması için karbonhidrata ihtiyaç vardır. Ayrıca vücuda fazla miktarda protein girmesine bağlı kemik erimesi, kan yağlarında yükselme gibi çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verir.

Ekmek aslanın ağzında… gibi atasözlerinin bile ekmek üzerine söylendiği bir nimetten uzak durmayalım. Makarnayı, pilavı ekmekle yiyen insanlara bir anda ekmek yemeyeceksin demek küçük bir çocuğun elindeki oyuncağı almaya benzer. Doğru miktar ve ölçülerde EKMEK tüketmek oldukça önemli. Ayrıca her bireye kepek ekmeği, çavdar ekmeği yemeniz lazım gibi bir zorunluluk getirmeyelim. Doğru miktarlarda ekmeğin çeşidini değiştirerek yemek mide ve bağırsak sağlığı açısından da oldukça önem teşkil etmektedir.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz