Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba
27 Haziran 2016 Pazartesi, 08:42
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

EĞİTİMDE BAŞARI BELGESİ HUZURSUZLUĞU

EĞİTİMDE BAŞARI BELGESİ HUZURSUZLUĞU

Eğitim-Bir sen şube başkanının Milli Eğitim camiasındaki rahatsızlık ve huzursuzluğunun boyutuyla ilgili serzeniş ve sitemlerini basından izledik.

Türk Milli Eğitiminin devasa sorunlarının çözümlenmek yerine , her gün biraz daha çetrefilleştiğini, Arap saçına dönüştüğünü hemen herkes biliyor ve dillendiriyor.

Eğitim camiasındaki, keyfi davranışlar, adaletsiz uygulamalar, “ben yaptım oldu” havasındaki sorgusuz sualsiz davranışlar herkesi ve her kesimi canından bezdirdi.

Yönetici atamalarında uygulanan kriterlerin neye göre uygulandığı, kimlerin bu kriterlere uygun olup olmadığı, uygun olmayanların neden atandığı sorgulanmamaktadır.

Eğitim camiasının dağlarvari sorunlarını çözümlemek yerine basit hesaplar peşinde koşan siyasi iradenin atamalarda etkin olduğu yöneticilerin, eğitim çalışanlarıyla sorunları hiç bitmemektedir.

Ehliyet ve liyakatin önemsenmediği, keyfi tutum ve kriterlerin uygulandığı her ortamda huzursuzluk ve rahatsızlığın olması kaçınılmazdır.

Kamusal fayda ve gelirlerin en üst seviyede sağlanması adına, hizmetlerin kalitesinin yükseltilmesi noktasında maalesef somut verilere dayalı katkı sağlayan eğitimciler, emeklerinin karşılığını alamamaktadırlar.

Gayret ve çalışmalarıyla göz dolduran eğitim çalışanlarının zaman zaman birer başarı belgesi ile taltif edilmeleri bile ne yazık ki, farklı hesaplarla, farklı yöntemlerle  yapılmaktadır.

Bu güne kadar değişik vesilelerle  gittiğim ve gezdiğim 10-15 ülkede gördüğüm eğitim hizmetleri, öğretim uygulamaları ve değerlendirme kriterlerinin ölçüsü ve başarısı bizdeki uygulamalardan çok farklıdır.

Yöneticiler tarafından ilgili mevzuat gereği kendilerine başarı belgesi verileceklerin okul müdürleri tarafından belirlenmesi ne kadar sağlıklıdır ve ne kadar adaletlidir?.

Okul müdürleri bu seçimlerini yaparken ne kadar adil ve vicdanî duygularını ne kadar harekete geçirmektedirler? Ya da kimlerin ekmeğine yağ sürmenin hesaplarını yapmaktadırlar?

Eğitim- öğretim camiasında 25 yıl görev yaptığım süre içerisinde ilgili mevzuata uygun, vicdanî bir muhasebe ile mevzuat kriterleri doğrultusunda taltiflerin, ödüllendirmelerin gerçekçi yapıldığına hiç şahit olmadım.

Adettendir, her yıl 24 Kasım öğretmenler gününde, o yıl emekliye ayrılan eğitim camiasının emektarlarına maddi değeri küçük birer onurlandırma plaketi takdim edilir.

25 yıl görev yaptığım eğitim camiasından 2007 yılında emekli olduğumda maalesef o çok basit emeklilik hizmet plaketini dahi alamayınca , laf olsun kabilinden aradığım ve görüştüğüm Milli Eğitim Müdürlüğünün ilgili şef’i’nin bana verdiği cevap iginçti. “UNUTMUŞUZ”

Başkaları unutulmamıştı amma ben unutulmuştum.! Bazı dostlarımın ısrarla hakkımı aramamı istemelerine rağmen, ben önemsemedim ve gönül huzuruyla görev yaptığım  kurumumu töhmet altında bırakmak ve birilerini rencide etmek istemedim. Yüce Yaratana havale ettim, huzur ve mutluluğu buldum.

Hem kimi kime şikayet edeceksiniz? Savcıyı hakime mi? Hakimi savcıya mı? Ama adalet terazisinin hiçbir şekilde şaşmayacağı günde her kes kendi hesabını kendisi görür zaten…Ama yeri gelmişken hatırlatmış olayım birilerine…

Orada ne unutma olur. Ne yanılma!.. Herkes her şeyin hesabını ayan beyan görür. Ne siyasî otorite orada görüş belirtir ne de onların dümen suyunda gezinen yöneticiler haksızlık ve zulüm yaparlar. Zaten zulüm de payimal olmaz…

Marifet iltifata tabidir. Verilen hizmetlerin karşılığında görülen iltifatlar ve ödüller, çok daha farklı hizmetlerin zirve seviyelerde yerine getirilmesine vesile olur. Moral ve motivasyonun yükselmesinde önemli rol oynar.Veselam..

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz