Son Dakika
19 Haziran 2018 Salı
09 Ocak 2017 Pazartesi, 08:14
Orhan Samsatlıoğlu
Orhan Samsatlıoğlu orhansamsatlioglu0022@gmail.com Tüm Yazılar

Eğitim Sorunlarımız

Eğitim Sorunlarımız

 

Ülkemizin, dolayısıyla ilimizin en önemli sorunlarından biri de gençlerimizin ve çocuklarımızın eğitim sorunudur. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, çağdaş, modem, ileri, milli ve manevî değerlere bağlı kaliteli bir eğitim ve öğretim almaları en büyük amacımız ve idealimiz.

Her değişiklik bir yeniliktir. Her venilik, bir katma değer olmalıdır. Atalarımız, “At, sahibine göre kişner.„demişler. fou ve benzeri sözlerden hareketle, ilimiz milli eğitiminde de bazı yenilik, güzellik ve hamleler beklemek, vatandaş olarak hakkımız olsa gerek. Bu cümleden olarak yeni yöneticilerimizden beklediklerimizi şöyle sıralayabiliriz.

 • Her gün bir okulu ziyaret ederek öğretmen ve idarecilerle toplantı yapmalı. Okulların sorunları ve ihtiyaçları yerinde saptanmalı.
 • Okul-Aile Birliği ve Koruma Demeği başkanlarıyla ayrı ayrı toplantılar yapılmalı. Velilerin gözüyle sorunlar ve ihtiyaçlar belirlenmeli.
 • Sadece sınıf başkanlarma bir anket uygulanarak ihtiyaç ve sorunlar, öğrenci gözüyle saptanmalı.
 • Öğrencilerin okullara geliş-gidişleri, servis hizmetlerinin durumu gözden geçirilmeli.
 • Okul kantinleri yerinde ve habersiz olarak denetlenmeli.
 • Kitap, defter, kırtasiye, malzeme, araç-gereç durumu sınıf öğretmenleri aracılığıyla araştırılıp eksikler saptanmalı.
 • Okulların fizikî yapısı, ödenek ihtiyacı belirlenip gereği yapılmalı.
 • Muhtarlarla yapılacak toplantılarla mahallelerindeki okulların röntgeni çekilmeli.
 • TEOG sınavlarında okulların, ilçelerin, ilin başarı durumu ortaya konmalı. Yetersizliği giderici önlemler alınmalı.
 • Üniversiteye giriş sınavlarında ilimizin nerede olduğu belirlenmeli. Yetersizliği gidermek için çareler bulunmalı.
 • İkili öğretimden tam güne (tekli öğretime) geçiş için derslik, öğretmen, okul olarak ne durumda olduğumuz saptanıp süratle hazırlık yapılmalı.
 • İl genelinde sınıf ve branş öğretmenleri bazında eksiklerimiz, ihtiyacımız belirlenip giderilmesi yoluna gidilmeli.

Milli Eğitim’e kırk yılını veren bir eğitimci olarak, Huzurun Merkezi’nde ortaokul ve lise müdürlüğü, milli eğitim müdür yardımcılığı yapan biri olarak şuna inanıyorum: Yetkililer; makama^ büroya kapanıp bütün mesailerini evraklarla, bürokratik kırtasiyecilikle geçirecek olurlarsa, bu sorunların giderilmesi mümkün değildir. Bu işler; müdür yardımcıları, şube müdürleri ve şefler tarafından da yapılır, çatılır ve yürütülür. Önemli olan, bürokrasi hastalığını aşarak sorunları yerinde ve bizzat saptamaktır. Her gün birkaç okulu (ilçeyi ve okullarını) ziyaret etmek, denetlemek ve sorun saptaması yapmaktır. Mesaisini yollarda, okullarda, köy ve kasabalarda tüketmek; çarıkları o yolda eskitmektir. Dileğimiz; umudumuz, beklentimiz sadece bundan ibarettir. İlgililere, yetkililere, etkililere bu yolda başarılar diliyoruz. Kolay gelsin. Ey Adıyaman! Seni sevmek ibadet… Maksat Adıyaman’sa gerisi teferruat…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz