Son Dakika
24 Mayıs 2018 Perşembe
15 Haziran 2015 Pazartesi, 08:38
Hamza Çelenk
Hamza Çelenk hamzacelenk02@gmail.com Tüm Yazılar

Eğitim Döneminin Sonu Ve Karneli Veliler

Eğitim Döneminin Sonu Ve Karneli Veliler

 

Her karne alımı sonrasında uzmanlar velileri uyarır:

Sakın çocuklarınıza kızmayın!

Onları başkaları ile kıyaslamayın!

Onları karnelerindeki notlarından dolayı ödüllendirme veya cezalandırma hususunda dikkatli davranın!

Bunun ardı arkası kesilmez. Yıllardır bu durum böyle devam ettiğine göre artık kanıksanmış bir doğruluk olarak oturmuş durumda.

Olması gerekenin bu olmadığını/en azından sadece bu olmadığını yıllarca eğitim noktasında maalesef toplum olarak yapabileceklerimizi yapmadığımızdan/yapamadığımızdan eğitim noktasında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.

Ülkenin eğitim girdileri ile diğer çarkların döndüğünü göz önüne aldığımızda toplum olarak bu işin sadece eğitim kurumlarının ve eğitimin kendi sisteminin programlı oluşu yetmiyor. Aynı zamanda işin en önemli sac ayaklarından velinin de eğitimde ciddi bir programlama içinde olması gerektiğini gösteriyor.

Kurumlar ne kadar kendi üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışsalar da gösterdikleri çabaları, diğer sacayağı eksik kaldığından üç ayakla yarışa devam eden yarış atı gibi başarı yolunda sekteye uğrayabiliyor. İstenildiği kadar sıkıntı oluşturan etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılsın, çabanın karşılığı diğer ayaklardan da gelmediği zaman, o çabayı harcayan kurumlar da belli bir süreden sonra demoralize olabiliyor.

Tüm eksik imkânlara rağmen eğitimde başarıya ulaşılabilmesi için aileyi bu döngünün içine çekmek gerek. Bunun için: bu işle ilgili olarak genelde tüm kurumların; özelde ise tüm çarkların ilk dişlisi olduğu için eğitim kurumların bir planlama yaparak veli bilinç düzeyini artırmaları gerekmektedir.

Bu Planlamanın Kapsamında

– Kurum Bilgilendirme Toplantıları,

– Çocuk Gelişimi Psikososyal Gelişimi ile İlgili Bilgiler,

– Özel İlgi İsteyen Çocuklara Yaklaşımlar,

–  Çocuğa Özgüveni Verecek ve Karakterini Geliştirecek Çalışmalar mutlaka olmalıdır.

Belki son iki madde ikinci maddenin kapsamına alınabilir. Yalnız, özellikle üzerinde durulması gereken hususlar olduğu için ayrıca belirtilmiştir.

Veli, yukarıdaki başlıklar altında bir bilgilendirmeye tabi tutulduğunda hem makro düzeyde başarıda hem de tek tek öğrenci bazlı başarıda bir mesafe kat edilebilir.

Doğrudur, bu şartlardan önce yerine getirilmesi gereken bir sürü uğraş sıralayabiliriz. Yalnız, bu uğraşların ekseriyetinin bilgi verecek ve planlama yapacak kurumları aştığı göz önüne alındığında iş bitirici kurumlarla irtibata geçip onlarla beraber yapılabileceklere yönelmemiz gerekiyor. Onun için eğitim kurumlarının planlama işinde yapabileceklerini sıralamaları gerekir.

Eğitim kurumlarının tek başlarına yapabilecekleri hususunda sıralananlar içinde en önemli boyut şu an itibari ile ailedir. Aile, eğitim sürecinin içine aktif katılımla kendi çocuğuna katkı sağlayabilir.

Mesela;

  • Şartları zorlayarak çocuklara ayrı bir oda ayırabilir,
  • Oda yoksa mutlaka bulundukları ortamda çocuğun ders çalışmasına engel olabilecek faktörleri asgariye indirebilir. (televizyonu kapatma v.b.)
  • Belli bir kurumda (özellikle okulunun rehberlik servisinde) çocuğuna yönelik bir ders programı hazırlatıp en azından bunun takibini sağlayabilir.
  • Okulu ve okulda yapılan ile ilgili çocuğa soru sorup en azından çocuğa değer verdiğini hissettirebilir.
  • En az iki haftada bir okula gidip çocuğunun durumunu sorup varsa sıkıntıları ile mücadele etmesinde çocuğa yardımcı olabilir.

Daha önceleri görüldüğü ve yaşandığı gibi, evet kırık karneden ve gösterdikleri olumsuzluklardan dolayı sadece çocuklarımızı suçlamayalım. Ortada bir suç varsa bu tek tarafa mal edilmemelidir.

Çocuğumuzun karnesisin olumlu ya da olumsuz bizim de karnemiz olduğu unutulmamalıdır.

Tüm öğretmen ve öğrencilerimize iyi tatiller ve bol okumalar diliyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: