Köşe Yazıları

Eğer Adıyamanlı Olsaydı Hızlı Tren Gelir Miydi?

Milli Eğitim Müdürü Neden Adıyamanlı Değil,

Eğer Adıyamanlı Olsaydı Hızlı Tren Gelir Miydi?

 

Adıyaman’da eğitim, sadece okul açılış dönemlerinde alınan kayıt ücretleriyle gündeme gelir. Onun dışında bu ilin eğitim diye bir meselesi yoktur. Ne kadar hakperest veliler, gazeteciler ve STK’lar olduğumuz sadece ve sadece kayıt ücretleri alındığında anlaşılır. O ara hepimiz cengâver kesiliriz, hepimiz Allah’ın kılıcıymışız gibi zulme karşı bileniriz. Memleket yanmış, ülke savaşa girmiş, dünya yıkılmış umurumuzda değil. Yıllardır ilkokulda öğretmen olsa çocuğumuzu okutmayacağız birileri milli eğitim müdürlüğü yapar kimsenin sesi çıkmaz, eğitimin her alanında dibe vururuz kimse umursamaz, çocuklarımızın okuduğu okulların silgi, tebeşir, temizlik, güvenlik paraları için bütçeden pay ayrılmaz kimsenin aklına bunun hesabını sormak, iki kelime yazmak, bunca ödediğimiz eğitime katkı paralarıyla ne yapılıyor diye sormak gelmez.

Bu ilde eğitim sadece ve sadece alınan kayıt ücretleriyle gündeme gelir ve kapanır. Tek meselemiz kayıt ücretlerinin alınıp alınmamasıdır. Kayıt ücretlerinin alınmadığı yıl eğitim diye bir meselemiz de gündemimiz de yoktur. Kayıt parası haksızlıktır, zulümdür, adaletsizliktir… Bunun dışında her şey güllük gülistanlıktır, her şey yolundadır, ne haksızlığa uğrayan birileri, ne çar naçar fakr u zaruret içinde yaşayan birileri vardır. Çocuğunuzun okuduğu okulda kırılan cam parasını vermek, kullandığı temizlik malzemesinin ücretini ödemek bu kadar zorunuza gider de, sırtınızdan saltanat devşirilmesi, harcadığınız her kuruş paradan vergi alınması, her ödediğiniz fatura bedelinin bir mislinin kayıp-kaçak, ÖTV ve diğer vergiler olarak alınması hiç mi hiç zorunuza gitmez. Bir gün olsun bunlara isyan etmek, bunlardan dolayı birilerinin odasını basmak, yakalarına yapışmak, hesap sormak aklınıza gelmez.

Ama iş kayıt ücretlerinden dolayı okul binalarını basmaya, müdür kapılarını tekmelemeye, öğretmenlere bağırıp çağırmaya gelince sizden kahramanı yoktur. Bilmeyen sizi haksızlıklar karşısında isyan bayrağını dalgalandıran Ebu Zerr el Gifari sanır. Böyle yapmakla kendinizce bir haksızlığa karşı çıktığınızı düşünerek vicdanınızı rahatlatabilirsiniz ama şunu bilin ki yaşananlar karşısında takındığınız tavır ömrünüzün son nefesine kadar boynunuzda bir utanç tasması olarak kalacaktır. Sırf dizinizi dövmeyesiniz diye durduk yerde masum kızınızın canını acıtmayın. Gelininize söyleyecek sözünüz varsa da direkt yüzüne söyleyin o yokmuş gibi kızınıza bağırıp çağırmayın.

Tartışmalar Adıyaman’a gelen il milli eğitim müdürünün nereli olduğu ve kariyeri üzerinden yürütülüyor.  Eğitim camiasından biri değilim. Ama her vatandaş gibi Adıyaman’da öne çıkan olaylar benim de dikkatimi çekiyor. Son 20 yılda Adıyaman’a gelen Milli Eğitim müdürlerinden Gafur Bey dışında hiç birisiyle diyalogum olmadı. Gafur Bey dışında hiç birisinin adını şu an itibariyle bile hatırlamıyorum. Şahsen görünce tanıyacağım birkaç milli eğitim müdürü olabilir. Son görev yapan Milli Eğitim Müdürü ile ilk kez bu yıl iki kez karşılaştım. Eğer bir ilin siyasileri bürokrasisi ya da eğitim camiası son milli eğitim müdürüne bunca yıl tahammül edebildiyse herkese sonsuza kadar tahammül edebilir diye düşünüyorum.

Bence önemli olan il milli eğitim müdürünün kim ya da nereli olduğu değil bu memleketin eğitimine sunduğu katkı, yarattığı sinerjidir. Mücbir sebepler dışında gelen il milli eğitim müdürünün uzun süre Adıyaman’da kalması vekillerin atama isteklerini yerine getirip getirmemesine bağlıdır. Çünkü siyasilerin istekleri bu ildeki eğitim kalitesinden her zaman daha önemli olmuştur. Eğitimin geleceğini vekillerin arzu ve heveslerinden daha önemli gören müdürlerin ömürlerinin kısa olacağını söylemek için kâhin olmaya gerek yok; Adıyaman’da siyasilerin kurum müdür ve amirlerine hangi sıfatlarına baktıklarını bilmek yeterli. Milli Eğitim Müdürünün Adıyamanlı olmaması işini yapması kaydıyla büyük bir şans bile olabilir. Çünkü Adıyamanlı olan birinin bu siyasi anlayış ve eğitimi ucuz atama işlerinden ibaret sanan bakış açısıyla işini yapması zaten beklenemez.

Yüzlerce kez yazmış olabilirim; kim tarafından yönetildiğimiz değil, nasıl yönetildiğimiz önemlidir diye.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu