Köşe Yazıları

Duvarda Asılı Düşler *

Duvarda Asılı Düşler *

 

Abdulvehap Ballı,  1990 ların başından beri tanıdığım, kalemine ve kültürel birikimine saygı duyduğum değerli bir dostumdur.  Ben dahil tüm tanıyanlarının bugüne kadar dört gözle bekledikleri şiir  kitabı nihayet  çıktı. Çıra yayınları arasında çıkan kitap hem bugüne kadar şairin farklı yerlerde yayınlanmış şiirlerini hem de gün yüzüne çıkmamışları içinde barındırıyor.

Farklı zamanlarda ve farklı yayın organlarında yazıları çıkmakla beraber olgun eserlerini bir evlat hassasiyetiyle sakladığı da malumumuzdu. Dolayısıyla hepimiz yayınlanmış olana değil yayınlanacak olana (kitaba) odaklanıyorduk. Kelimenin büyüğünün orda olacağını biliyorduk.

Kendileri ve Hikmet Kızıl kardeşimle beraber bir yıla yakın zaman diliminde  “mahrem gürültüler” adlı televizyon programını hazırlayıp yayınını gerçekleştirdik. Programın ismi kendisinin bir şiirinden mülhemle alınmıştı.

Program, bir kültür, sanat, edebiyat ve medeniyet programı idi. Programdaki derin analizleri ile ciddi bir farklılık/farkındalık oluşturuyordu.

Ayrıca şairin ulusal bazda yapılan üç şiir yarışmasında dereceye girmesi de kalemine olan merakı daha da artırdı. Buna, kendisinin eskilerin “nev- i şahsına münhasır” dedikleri sözün karşılığı oluşunu da eklersek merakın nedeni daha iyi anlaşılır sanırım.

Başka edebi ve kültürel alanlarda da çalışmaları devam eden şairimizin çalışmalarını sabırsızlıkla beklediğimizi hatırlatarak kitabında yer verdiği şu şiirin zevkini çıkaralım.

 hamza-celenk2

“Allah’ın adını boş yere ağzına alma!”

                                               On Emir

 

onlar

elif-i sevmediler

onlar

ölümüzü saymadılar

hikayemizi dinlemediler

oyuncaklarını paylaşmadılar bizle

 

onlar

efendilerini sevdiler

atlarını

avratlarını sevdiler

çekip gitmeyi

ihanet etmeyi

sonra

çarmıhtaki İsa’yı

hamza-celenk

onlar

yedi kat göğe

bir arza

ve

altı güne inanmadılar

saçlarını uzatmadılar

kapımıza ilişmediler

 

elif-e

yemin olsun ki

onlar

duaya inanmadılar (A.B)

 

*Abdulvehap BALLI’nın şiir kitabının adı

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu