12 Mayıs 2017 Cuma, 08:38
Orhan Samsatlıoğlu
Orhan Samsatlıoğlu orhansamsatlioglu0022@gmail.com Tüm Yazılar

Dürüstlük Bakkalı

Dürüstlük Bakkalı

 

Geçenlerde bir televizyon kanalında “Bu zamanda bu da olur muymuş?„ dedirten örnek bir çalışmayla ilgili bir haber vardı. Aydın merkez Çeştepe’de bir ilkokulda, okul kantininin işleyişine ait bir haber. Okul yetkilileri, kantinin raflarını çocukların ihtiyaçlarına ait maddelerle doldurmuşlar. Kantinin adı da “Dürüstlük Bakkalı.„ Evet; kantinde eşyaların başında hiçbir yetkili ve görevli yok. Peki; nasıl işliyor biliyor musunuz? Teneffüslerde ihtiyacı olan çocuklar, bir sergiyi gezer gibi rafları dolaşıyor. Aradığını (alacağını) raflardan kendisi alıp indiriyor. Etiketteki fiyatı neyse onu, açıktaki para kutusuna bırakıyor. Eğer parası bütün ise, üstünü açıktaki kutudan sayıp alıyor.

Çok güzel, ilginç ve örnek bir çalışma değil mi? Geçmişte Hicaz’a Hac’ca gidip dönen büyüklerimiz anlatırdı: “Namaz vakitlerinde ezan okuyunca esnaf, dükkânını kilitlemez, olduğu gibi bırakıp namaza gider.„ derlerdi. Tam da öylesine bir davranış değil mi? İşte size gerçek eğitim… İşte size örnek davranış… İşte size hakiki terbiye… İşte size milli maarif… Kanaatimizce Matematikten, Fen Bilgisinden, Sosyal bilgilerden çok daha önemli ve yararlı bir eğitim… O küçücük, tertemiz yavrularımıza bir taşla birçok kuşu vurduran bir çalışma.

İsterseniz, bu “birçok kuş„la neyi kastettiğimizi biraz açalım:

  1. Çocuk kendi başına alışveriş yapmayı, bunun yanında özgüven kazanmayı öğreniyor.
  2. Doğruluk, dürüstlük, helal, haram kavramlarını bizzat uygulayarak, yaşayarak özümsüyor.
  3. Parayı denkleştirirken, üstünü kutudan alırken, aynı zamanda uygulamalı dört işlemi (Matematik’i) de geliştiriyor.
  4. İhtiyaç, israf, tutumluluk, para kazanmak, harcama nedir nasıl yapılır konularını pratik yaparak pekiştiriyor.

Gel de buna vesile olanları kutlama!.. Başkalarının günlerce, aylarca, belki de yıllarca teorik bazda vermeye çalışıp veremediklerini, basit bir uygulamayla vermek, benimsetmek, özümsetmek… Terbiyenin, edebin, âdâbın, ahlakın en güzel ve en mükemmeli… Teşekkürle, takdirle, maaşla, terfi ile ödüllendirilmeyi hak eden bir davranış. Sefere giderken yol üstündeki bağlardan üzüm koparıp, karşılığı olan parayı dallarına asan ataların torunlarına tam da yakışan bir uygulama. Gözleri, alınları, elleri öpülmeye değer çocuklar… Ak Şemseddin’in, Şeyh Edebali’nin, Mevlana’nın has torunları…

İşte öğretmenlik bunun için kutsal. İşte eğitimcilik bunun için sanat. İşte bu meslek, bunun için Tanrı mesleği. Eğer uygulamalı eğitim istiyorsanız, işte size en kralı… Bu harika uygulamanın yurt çapında bütün okullarımızda uygulandığını düşünebiliyor musunuz?.. Sadece düşünmesi bile başlı başına bir mutluluk ve gurur vesilesi. Yapılamaz mı? Neden yapılmasın?.. Çeştepe’de yapıldığına göre, başka yerlerde de yapılabilir. En kötü ihtimalle, ilk uygulamadaki bir iki yanlışa ve olumsuzluğa hazır olup sabrettikten sonra neden yapılmasın? Bravo çocuklar! Aferin size! Kutluyoruz sizi değerli eğitimciler. Ne mutlu size!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz