Köşe Yazıları

DÜNDEN DEVAM

Fakat sürecin sonunda bu kulüp bu maddi desteklere ihtiyaç duymayacak, kendi çarkını döndürebilen hatta gelişen büyüyen bir yapıya dönüşecektir. Kurumsal yönetim ilkeleri ile idare edilen kulübe her kesimin güveni, sempatisi ve desteği artacak muhtemel kriz dönemleri veya kulübü büyütme hedefleri için gerekecek maddi manevi destekleri vermekten imtina etmeyeceklerdir.

Bu aynı zamanda şuan BAL’daki temsilcimiz Adıyaman 1954 spor kulübünün temsil yetkisinin devamı, kendini toparlama ve yaşamasının gerekliliğidir. Bugün için kulübe sahip pozisyonundakiler hesabı kitabı buna göre yapmalı. İli temsil vasıflarını kaybetmeleri durumunda onlar için de her şeyin daha zorlaşacağını biliyor olmalılar.

Kendi imkânlarıyla bu dönüşüm sürecini yürütemeyecek durumda iseler kongre kararı almalı, gerekiyorsa hiçbir koşul ileri sürmeden kulübü taliplilerine bırakmalılar. Taliplilerin çıkmaması durumunda yeniden bir durum değerlendirmesi yapılmalı ve gerekiyorsa kulüp mührü dernekler masasına teslim edilmeli.

Belediye başkanımız Sayın Süleyman KILINÇ ve ekibinden, ilimiz için bu kadar önemli olan çağdaş bir kulübe sahip olma ve beraberinde yeniden profesyonel statüye kavuşma süreci için gerekli maddi manevi desteği esirgemeyeceği umut ediliyor.

Bu destek, süreci yürütmeyi bizzat üstlenme, yani kulübü belediye bünyesine alarak (ki arzulanan budur) veya sürecin yürütülmesini üstlenenlere destek olma biçiminde olabilir.

Bu ilin UEFA kriterleri ışığında kurumsal yönetim ilkeleriyle idare edilen bir kulübe ihtiyacı var. Çabalar ‘böyle bir kulübe sahip olmak’ için harcanmalıdır. Bu ilin futboldaki en önemli sorunu budur diye düşünüyorum.

Bugün kulübün sahibi pozisyonundaki Adıyaman 1954 spor kulübü yetkililerinin böyle bir dönüşüm sürecini başlatmaması veya başlatamaması durumunda, ilde bu rolü üstlenecek kulüp bulunur veya kurulur. Gönül ister ki zaman kaybı olmaması adına mevcut kulübümüz bu misyonu üstlensin. En kısa zamanda hatta hemen bu süreç başlatılsın.

Bu irade ortaya konulabildiğinde sürecin yol haritası (planlaması) çıkarılabilir. Bana göre bu süreç yani kulübün kurumsallaşma süreci için gerekli zaman 3 yıl veya 3 sezondur. Bu süre bulunacak maddi  imkânlar ve manevi destekler oranında kısalır veya uzar.

Muhakkak ki bu süreçte öncelikli hedef sürecin selametidir. Sportif başarı hedefleri ikinci-üçüncü sıraya iner. Fakat yeterli desteklerle sürecin planlanmasından taviz vermeden sportif hedeflere ulaşmakta mümkündür. Yani 3 sezon içinde profesyonel statü kazanmış kendi ayakları üzerinde durabilen çağdaş bir spor kulübüne sahip olmamız mümkün.   

Yukarda yaptığımız tespitler (kulüp özeliyle ilgili olanlar dışında) BAL’daki diğer temsilcimiz Kâhta 02 Spor Kulübü için de geçerlidir.

Bu sezon ilimizi BAL’ da aynı grupta temsil edecek bu takımlarımızın sahada rakip; saha dışında dost kalabilmeleri adına gerekli ehemmiyeti göstereceklerini umut ediyor her iki kulübümüze de başarılar diliyorum.

Muhtemel yanılgılarım için hoşgörü bekliyorum.

                                                                                                            M

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu