16 Şubat 2017 Perşembe, 15:19
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Doğru Siyasete Dürüst İnsanlara İhtiyacımız Var

Doğru Siyasete Dürüst İnsanlara İhtiyacımız Var

Yalanın prim yaptığı, yalancı ve sahtekâr insanların revaçta olduğu, her türlü hilebazlığın ve hokkabazlığın zirvelerde dolaştığı bir dünyada yaşıyoruz.

Herkes birbiriyle kandırmaca ve aldatmaca oyunlarını oynuyor. Ama aslında herkes kendi kendini kandırıyor. Beni aldatmaya çalışanlar kendilerini aldatıyorlar

Yalancı Söz ve yapmacık davranışlarıyla insanlara sevimli görünmeye çalışanlar, hileli ve aldatıcı davranışlarından dolayı huzursuz ve mutsuzdurlar.

“Ey iman edenler Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin.”(Ahzab : 70 ) Doğru söz söylemek için Allah’tan korkmak gerekir. Allah’tan korkmayanlar her türlü yalan ve yanlış sözü rahatlıkla söyleyebiliyorlar.

Dürüst insanların hem bedenleri hem de ruhları rahattır. Kalbi ve gönlü sakin ve huzurludur. Çünkü o, ruhu tırmalayan, kanatan eğri ve yanlış söz ve davranışlardan uzaktır.

“O halde seninle beraber tevbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol ! Aşırı da gitmeyin . Çünkü O, sizin yaptıklarınızı çok iyi görendir.” (Hud : 143 )

Yüce Yaratıcı’nın İlâhî mesajında bu ayetten daha şiddetli bir ayet inmemişti. Resulüllah(s.a.s) için. Zira Kâinatın Efendisi buyurmuşlardı ki: “ Beni, Hud suresi ihtiyarlattı. Çünkü bu surede ona “emrolunduğun gibi dosdoğru ol !”  denilmişti ve bu kolay bir iş değildi. Yüce Yaratıcı yalnız ona değil, onunla beraber müminlere de istikameti emretmektedir. Ve aynı zamanda günümüzün fırıldakçı siyasetçilerine !..

İnsanların hem içi hem de dışı temiz olmalıdır. Dış temizlik kadar iç temizlik de önemlidir. Ama dışımızın süslü içimizin pisli olması ne islamiyete ne dürüst siyasete ne de insanlığımıza yakışır.

Ya göründüğümüz gibi olacağız ya da olduğumuz gibi görüneceğiz. Kirli siyaset oyunlarıyla, pis politika ayaklarıyla dünyamızı kirletenler ve liyakatsiz oldukları halde ahkâm kesen siyaset baronları utansınlar.

Her türlü yalanı, hileyi, desiseyi teredütsüz uygulayarak bu milleti aldatanların kirli siyasetleri başlarına çalınsın. Temiz siyasetle, dürüst politikalarla millete hizmet dururken , milleti aldatanlar her devirde kendilerini aldatıyorlar.

Yalan geçici, doğru ise sürekli olarak kurtarıcıdır. Geçici, aldatıcı, süslü söylemlerle insanları  aldatanların akıbet ve encamları her zaman berbat olmuştur. Geçmişte ve yakın zamandaki örneklerini seyrediyoruz.

Düz yol varken eğri yola sapmak akıl kârı değildir. Toplumda ve farklı ortamlarda konuşurken, her türlü dinî ahkâmı bir Diyanet Reisi edasıyla nutuk çekenler ve fakat yaptıkları uygulamalarla insanlığı utandıranlar utansın !..

Dürüstlük bir servettir. Hiçbir zaman bitmeyen, tükenmeyen bir servettir. Doğru duvar asla yıkılmaz. Doğru insanlar da asla yıkılmazlar.

Cümleler (her kes) doğrudur, sen doğru isen. Doğruluk bulunmaz sen eğri isen. (Yunus Emre) Kendimizi düzeltmediğimiz sürece alemi düzeltmeye de hakkımız yoktur.

Doğruluk her türlü koşullarda meyve verir. Zira hiçbir miras doğruluk kadar zengin değildir. Doğruluk, dürüstlük olmadan elde edilen bütün servetler, zenginlikler tuz ve buz gibi erimeye mahkumdur.

Dürüstlük olmadan elde edilen bütün makam ve mevkiler, bütün şan ve şöhretler, bir bela ve imtihandan başka bir şey değildir.

Dürüstlükle elde edilmeyen bütün nimetler yok olmaya mahkumdur. Sahibini de rezil ve perişan olmaktan başka bir işe yaramaz.

Acı da olsa doğuyu söyleyenler, dürüstlükten ayrılmayanlar er ya da geç doğruluklarının, dürüstlüklerinin tatlı meyvelerini yemeye hak kazanırlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz