Köşe Yazıları

Doğa İntikamını Alır

Konuk Yazar

sait.soyler@hotmail.com

Ey Dünya!

Ey Türkiye!

Ey Adıyaman!

Bir şeyler yapmazsak, çocuklarımıza cehennem  bırakıyoruz !…

ilk insan yaratılmadan çok önceleri kainatın Cenab-ı  Allah, dünyayı yaratı. Dünyada olması gereken her şeyi milimi – milimine mükemmel bir şekilde yarattı. Her şeyi yaratan Cenab-ı  Allah dünyaya bir düzen, bir formül, bir matematik, fizik, biyoloji, kimya kanunlarını koydu. Bu kanunların ve bu düzenlerin kendi içinde olmak üzere, birbirini izleyen çok güzel bir sistem yarattı. Yarattığı bu kadar güzel dünya da imtihan için insanoğlunu yarattı ve dünyadaki her şeyi insanoğlunun emrine verdi.

(Dünyada Yaratılanlar Arasında Dünyaya Zarar Veren Tek Canlı İnsanoğlu Olmuştur.)

Eski zamanlardaki, eski çağlardaki bütün milletler, bütün devletler, bütün halk ve insanlar doğaya zarar vermişler; ağaç kesmişler, orman yakmışlar, hayvan öldürmüşler ama hiçbir zaman doğanın dengesine müdahale etmemişler, etirmemişlerdir. Onun için milyonlarca yıldır dünyada güzel ve doğayla barışık bir şekilde yaşamışlardır.

Ama son iki yüz yılda sanayinin gelişmesi adına, teknolojinin gelişmesi adına, bilimin gelişmesi adına somut çalışmalara girişmişlerdir ve yavaş yavaş dünyadaki dengeyi bozmuşlardır.

Dünyadaki bu dengeyi bozan ve her gün  kötüye götüren  tek sebep. İnsanların bulduğu, geliştirdiği, ilerlettiği; Bilim, teknoloji, ve teknolojik ürünlerdir.

Peki bilim olmasın mı (bana göre olmasaydı daha iyiydi) ; olsun ama;

Dengeye zarar vermeden olsun,

İnsanlara zarar vermeden olsun,

Doğaya zarar vermeden olsun,

Ağaçlara zarar vermeden olsun,

Böceklere zarar vermeden olsun,

Çiçeklere zarar vermeden olsun,

Bugün geldiğimiz noktada teknoloji ve bilim, bu saydığım zararların hepsini yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Böyle giderse, buna dur denilmezse; elinde çok pahalı, çok özelikle, çok güzel telefon, televizyon, araba v.b. şeyler olacak ama; onu tutan el, göz, ayak, ve birçok vücut fonksiyonu görevini yapamayacak duruma düşecektir. Çünkü vücudun beslenmesi, gelişmesi, güçlenmesi ve devamı için, et, balık, bal, elma, buğday, nohut, nar, zeytin, v.b. gibi meyve ve sebzeler olacak ki, vücut fonksiyonlarını ve çalışmasını tam yerine getirsin, aksi halde vücut fonksiyonlarını ve çalışmasını yapamaz hale gelecek.

Yani teknoloji böyle devam ederse gıda, meyve, sebze bulamayacaksın, çünkü yetişmeyecek, olmayacak, üstelik tarlan “da para etmeyecek.  Bundan dolayı teknoloji ve bilim senin sonunu getirecek.

Her gün dünyamız, Türkiye ve Adıyaman çok kötüye gidiyor, her gün hem maddi hem manevi bedeller ödeniyor… sözümü burada bitiriyorum.

Daha çok yazılacak şeyler var,  yazımı uzatırdım ama burada bitiriyorum, sonuç olarak; buna dur demezsek içinde bizim de birlikte göreceğimiz gelecek günlerde;

Çocuklarımıza cehennem bırakıyoruz!

Not: Sen doğaya bir zarar verirsen doğa senden en az on kat intikam alır, acımaz…

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu