Anasayfa / Köşe Yazıları / Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Yazar Gözde Demirel

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Diyette doğru bilinen yanlışlardan önce bilmemiz gereken önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. DİYETİSYEN sağlıkla ilgili herhangi bir yükseköğretim kurumunun 4 yıllık beslenme ve diyetetik eğitim-öğretim programını tamamlayarak, beslenme biliminin ortaya koyduğu kuralları, her yaş ve durumdaki kişilerin beslenme alışkanlıkları ve uygulamaları çerçevesinde değerlendirerek, kişiler için özel beslenme planları yapan ve kişilerin bu plana uymaları için onları eğiten, beslenme ve diyetetik konusunda eğitim almış kişilerdir.

Fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı beslenme hakkında bilgi edinmek biz diyetisyenlerden yardım almaktan geçiyor. Bireyler hızlı kilo vermek, için kulaktan dolma bilgileri doğru sanıyorlar. Aslında doğru sanılan bu bilgilerin hata olduğunun farkında değillerdir.

Çok duyuyoruz değil mi? Bol su içsem zayıflarım, aç kalarak kilo vermiştim, ılık suya sirke damlatıyorum veya limonlu su içiyorum yağ yakıyor, ekmek yemezsem zayıflarım, yeşil çay yağ yakıyor vs…

 

İşte Yanlışlar ve Doğruları;

Çok fazla su içmek zayıflatır: YANLIŞ

Her şeyde olduğu gibi suyun da fazlası zararlıdır. Günlük içmeniz gereken miktarınızı bilmeli ona göre içmelisiniz. Kilo vermede ise vücudun ihtiyacı olan kalori, karbonhidrat, protein, vitamin ve diğer bazı mineralleri içermediği için tek başına zayıflamada etkisi yoktur.

Ekmek yememek hızlı kilo verdirir: YANLIŞ

Diyet yapılırken belirli miktarda ekmek yenmelidir. Çünkü hem kan şekerini dengeler hem de en iyi karbonhidrat kaynağıdır.

Diyetle birlikte yoğun bir şekilde spor yaparsam hızla kilo Veririm: YANLIŞ

Yağ yakmak için hafif sporlarla (aerobik, koşu) başlamak gerekir. Diyetin başlangıç aşamalarında ağır sporlar (halter, vücut geliştirme) yapılmamalıdır. Ağır sporlar yağ yakmak yerine kas yapmaktadır.

Sadece yeşil çay içmek yağ yakar: YANLIŞ

Yeşil çay yapılan araştırmalara göre metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakmaz.

Aç kalmak kilo verdirir: YANLIŞ

Kendinizi aç bıraktığınızda vücut bir süre daha besin gelmeme ihtimaline karşı metabolizma hızını düşürür ve vücudun uzun süre hayatta kalabilmesi için mümkün olduğunca az kalori harcar. Üstelik bu süre içerisinde sonradan kullanmak üzere yağ depolarından harcamamaya dikkat eder. Bu yüzden aç kaldığınızda kilo veremezsiniz. 2,5-3 saatte bir beslenerek metabolizmanızı yavaşlatmadan başarılı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Light ürünler kalorisizdir: YANLIŞ

Light ürünler şeker ve yağ miktarları kısıtlanmış; ancak belirli bir kaloriye sahip ürünlerdir. Bu yüzden aşırı veya sınırsız tüketiminden kaçınılmalıdır.

Sabahları aç karnına içilen limonlu sıcak su yağ yakıyor: YANLIŞ

Suyun veya içine katılacak limon soda gibi maddelerin, bitki çaylarının yağları eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmamaktadır.

Protein diyetleri sağlıklı ve hızlı kilo kaybı sağlar: YANLIŞ

Protein ağırlıklı diyetler böbrek hastalıklarına, kalp rahatsızlıklarına, kas kaybına yol açabilir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programında her besin grubundan belirli bir miktar tüketilmelidir. Önemli olan kısa sürede fazla kilolar verdiren diyetler değil kilo korumanın mümkün olduğu sağlıklı beslenme programları uygulanmasıdır.

Diyetteyken sınırsın meyve yiyebilirim: YANLIŞ

Meyvelerin şeker demek olduğu unutulmamalıdır. Aşırı tüketimi gereksiz kilo alımına sebep olabilir. Diyetteyken sınırsız yiyebileceğiniz çiğ sebzelerdir.

Diyet ürünlerinden istediğim kadar yiyebilirim: YANLIŞ

Tamamen kalorisiz olmadıkları için istediğiniz kadar yemek kilo artışına sebep olabilir.

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere sağlıklı günler dilerim…

Bu Habere de Bakın

DÜNDEN DEVAM

Fakat sürecin sonunda bu kulüp bu maddi desteklere ihtiyaç duymayacak, kendi çarkını döndürebilen hatta gelişen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir