Anasayfa / Köşe Yazıları / Diyete Başlarken ‘Market Alışverişi’ Önemli Bir Faktör!

Yazar Gözde Demirel

Diyete Başlarken ‘Market Alışverişi’ Önemli Bir Faktör!

Diyete Başlarken ‘Market Alışverişi’ Önemli Bir Faktör!

Diyete başlarken birçok kişi market alışverişinin önemini bilmemektedir. Oysa sağlıklı beslenme hayatımızın her alanında sağlıklı besinler bulundurmayı gerektirir. Bu yüzden diyete başlarken ilk adım market alışverişinden geçiyor. O zaman alışverişin eğlenceli kısmına aldanıp alışveriş sepetlerinizi sağlıksız ürünlerle doldurmamak için birkaç püf noktaya değinelim.
Önceliğiniz alışveriş listesi hazırlamak olsun. Liste olmadığı zamanlarda almaya alışık olduğumuz kalorili ürünleri sepete atmak daha bir mümkün. Bir listeyle alışveriş yaparsanız hem almanız gerekenler dışına çıkmazsınız bu da abur cubura olan yöneliminizi minimuma indirir hem de harcamanız gerekenden daha fazla para harcamamış olursunuz.
Alışverişe kesinlikle aç karnına gitmeyin. Tok gittiğiniz zaman listeye uyup diyetinizin bozulmasına sebep olacak ürünleri almamış olursunuz ama aç gittiğiniz zaman canınız gözünüze çarpan her şeyi çekecektir.
Besinlerin içindekiler kısmını okumaya özen gösterin. Yağ oranı ve tuz oranı azaltılmış besinleri tercih edin. Bol kalorili besinlerden uzak durun. gözde demirel
Sepetinizde her zaman aldıklarınız yerine değişiklikler yapın. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, tam tahıllı ekmek, pirinç yerine bulgur, tam yağlı süt veya yoğurt yerine yarım yağlı süt veya yoğurt, sakatatlar, sucuk, salam yerine yağsız kıyma, tavuk tercih edebilirsiniz.
Cips, çikolata, pasta, şekerli içecekler yerine sebze, meyve, kurubaklagiller vb. sepetinizde yer doldurmasına dikkat edin.
Alışverişinizde besin çeşitliliğini sağlamak için aynı besin grubundan farklı seçenekler deneyin.
Son olarak alışveriş yaparken marketin çok yoğun olduğu saatler olmamasına özen gösterin. Sakin zamanda sakin kafayla alışveriş yaparak kontrolü sağlayabilirsiniz.
Bir dahaki yazımda görüşmek üzere sağlıklı günler dilerim…

Bu Habere de Bakın

DÜNDEN DEVAM

Fakat sürecin sonunda bu kulüp bu maddi desteklere ihtiyaç duymayacak, kendi çarkını döndürebilen hatta gelişen …

Bir Yorum

  1. Çok yaralı bi yazı omuş teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir