17 Ekim 2016 Pazartesi, 09:11
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Devlet ve Yönetim

Devlet ve Yönetim

 

Mal cimride, silah korkaklarda, karar da zayıflarda olursa devlet  de devlet düzeni de bozulur.” ( HZ. Ebubekir)

Devlet, ya da düzen, milletlerin var olmalarının temel teminatıdır. Devletiniz yoksa sizin varlığınızın hiçbir önemi ve kıymeti yoktur.

Toplumu meydana getiren ana unsur olarak insanın hayatiyetini sürdürmesinin  ana umdesi devlet’tir. Devletin düzen ve intizamı da fertlerin refah ve saadeti için hayatî önem arz eder.

 “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi.

 Olmaya devlet  cihanda bir nefes sıhhat gibi.” (Kanuni Sultan Süleyman)

Kanuni, sağlık ve afiyetin devlet kadar önemli olduğunu, sağlık olmayınca devletin de işe yaramayacağını bu sözleriyle vurgulamıştır.

Önce sağlığın kıymetini bilmeliyiz. Sağlık olmayınca, dünya saltanatının da , dünya debdebesinin de hiçbir anlamı yoktur.

Devletin sağlık ve sıhhati de insanların sağlığı kadar önemlidir ve değerlidir.  Devletin düzeni sağlıksız ise, insanlar huzur ve mutlulukla yaşamıyorlarsa, devlet hasta demektir.

Devleti hasta adam yerine koymak isteyen gafiller ,bu memlekette ihanetlerini sürdürdükçe, devlet  düzeni, nizam ve intizamı bozulur.

Devletin düzenini bozmaya çalışan, hastalıklı hale getirmeye gayret eden içimizdeki hainler ve dışarıdaki düşmanlar el ele vererek  mesai yapıyorlar.

Bir devleti kurmak  kolay olmuyor. Belki bin sene lazım ki devlet, asli hüviyetini kazanabilsin, dünya devletleri tarafından tanımlansın, yerini alsın.

Halbuki bir devleti yıkmak için bir saat bile yeter. Haince kurulan planları uygulamaya koyan bir takım şer güçlerinin maşaları devleti bir saatte yıkıp , milleti başka devletlere peşkeş çekebilirler.

Devletimiz böyle bir uçurum tehlikesinden Allah’ın inayet ve iradesiyle kurtuldu. Allah’ın korumasıyla muhafaza edildi.

Bundan önce de bir takım  ruh hastası sapıkların devletimize “hasta devlet” yaftası yapıştırdıkları gibi, bu gün de aynı nakaratları geveleyenler aramızda dolaşmaktadırlar.

Devletin içindeki  hainler titizlikle ve hassasiyetle takip edilmelidir. Devletin bütün kademelerindeki yığın yığın hainler bertaraf edilmelidir.

Devlet dairelerinde kırk yüzlü insanlar kümelenmiş durumdadır. Devlet, kendisini de çok iyi denetlemelidir. Kendini denetleyen devlet, çağdaş devlettir.

“Devletin malı deniz, yemeyen domuz” sapık felsefesiyle hareket eden ve devleti zarara uğratan nice ehliyetsiz ve liyakatsiz insanlar devlet kademelerinde amir, müdür  pozisyonunda devlete ihanet etmektedirler.

Devlet  dairesinde bir kişinin yapabileceği bir iş ile beş kişi görevlendirilmişse devlet çökmeye doğru hızlı adımlarla ilerlemektedir.

Ayak olması gereken ehliyetsiz, liyakatsiz, işini yapmaktan aciz kimselerin devlet kademelerinde baş olması, devletin acziyetini gösterir.

Ehliyetsiz, bilgisiz, beceriksiz, insanların karar mekanizmalarında görev yapmaları, devletin düzenini, insanların huzur ve mutluluğunu bozar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz