Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı
10 Haziran 2015 Çarşamba, 09:56
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Cumhuriyet Caddesinin Acı Kaderi

Cumhuriyet Caddesinin Acı Kaderi

 

Adıyaman esnafı kan ağlıyor. Tüccarı siftah yapmıyor. Bankaların ve tefecilerin pençesinde inim inim inliyor. Şehir daracık Sümer meydanına ve Gölbaşı caddesine sıkışmış kalmış. Yeni alış veriş merkezleri, çarşı Pazar ortamları oluşturulması gerekirken eski alış veriş merkezleri de bilinçli ya da bilinçsiz kaderine terk edilmiş.

Adıyaman’da park sorunu herkesin ve her kesimin başını ağrıtıyor. İlgililer ve yetkililer ne düşünüyorlar, neyin hesabını yapıyorlar bilmiyoruz. Seçimler de geldi geçti.

Adıyaman’ın en eski şehir merkezi sayılan sıratut mahallesi, Cumhuriyet caddesi sakinleri ve esnafı dertli… Esnaf sabah Bismillah deyip dükkanını açıyor, akşam siftah etmeden kapatıyor.

Adıyaman’ın park sorunu cumhuriyet caddesinde park eden araçlarla çözümlenmiş olmalı ki, cadde sakinleri, esnafları, yetkililerin ve ilgililerin soruna el atmadıklarından, sorunlarıyla ilgilenmediklerinden dertliler… Defalarca resmi, gayri resmi olarak dert anlatmalarına, sıkıntı ve sorunlarını dile getirmelerine rağmen. Yaralarına kimse melhem olmamış. Dilekçelerine cevap verilmemiş, müracaatları hesaba alınmamış…

Cumhuriyet caddesi, ilimizin en eski ve en hareketli alış veriş merkezi iken, son yıllarda sadece otopark alanı olarak kullanılmaktan başka bir işe yaramıyor.

Sabahleyin köylere giden köy öğretmenleri, Bankalara giden memurlar, ve çarşı esnafları araçlarını getiriyor, Cumhuriyet caddesinin her iki tarafına da park ediyor. Akşam mesai bitiminde gelip araçlarını park ettikleri esnafın dükkanlarının önünden kaldırıp evlerine gidiyorlar. Siftah yapmayan esnafın sıkıntısı, araç sahiplerini ilgilendirmiyor. Zaman zaman yaşanan tartışmalar, acı sonuçlar verebilir.

Cumhuriyet caddesi esnafları, gelen yüklerini uzak mesafelerden sırtlarında taşıyarak işyerlerine getiriyorlar. Çünkü yük taşıyan araçların dükkanlarının önlerine yanaşmaları mümkün olmuyor. Esnaf adeta ölüme terkedilmiş, kan ağlıyor. Ödenemeyen çek ve senetlerin sıkıntı ve stresi adeta çileden çıkarıyor.

Cumhuriyet caddesinin devamı Malatya’ya kadar uzanıp gidiyordu. Ancak ne yazık ki, hangi gerekçelerle cumhuriyet caddesinin Sakarya caddesiyle ve dolayısıyla Malatya yolu ile bağlantısının kesildiği bilinmiyor.

Şehrin kuzey ve kuzey doğusunda bulunan on’larca köyün şehir merkezine girişi önceleri Cumhuriyet caddesinden sağlanıyordu. Son yıllarda bu geçiş yolu da kapatıldı. Ve kuzeyden gelen vatandaşlar ancak Atatürk caddesinden şehir merkezine inebiliyorlar. Ya herro ya merro… Hesabına gelirse…

Yaya geçidine de kapatılan Cumhuriyet Caddesi, adeta ölü toprağı serpilmiş bir köy sokağı görünümünde kaderine terkedilmiş. Esnafın elleri böğründe çaresiz, ilgililerin ilgisini bekliyor.

Caddenin her iki tarafına araçlar park ediyor. Üstelik Trafik de çift taraflı işliyor. Trafikte araç kullananlar kâbus dolu an’lar yaşıyorlar. Hemen her gün araçlar sürtüşüyor. Maddi hasarlar oluşuyor. Araç kullanıcıları birbirleriyle dalaşıyorlar, “ ya sabır” çekerek “ buda geçer yahu “ diyerek, bir “La havle” çekerek gidiyorlar. Ama her zaman şanslı olmayabiliriz. Duyarsızlıklarımız bazen acı olaylara neden olabilir.

Müze’nin önüne yaya geçidi için kurulan demir yığını, modası geçmiş üst geçitten günde beş vatandaş geçmiyor. Yaya geçidinin kaldırılması, vatandaşa zulüm ve eziyetten başka bir işe yaramıyor.

Mahalle ve cadde esnafının/ sakinlerinin talebi; bir an önce alınacak kararla Cumhuriyet caddesindeki çift taraflı parkın kaldırılması, caddenin kuzeyinin Malatya yoluna direk bağlanması, yine Malatya yoluna bağlanan kuzey tarafının yaya geçidine açılmasıdır. Caddenin alış veriş işlevi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasıdır.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz