Anasayfa / Köşe Yazıları /   Çok Şey Mi İstiyoruz?

Yazar Mahmut Tekin

  Çok Şey Mi İstiyoruz?

  Çok Şey Mi İstiyoruz?

 

  Geçenler de, Birtat Lokantasın da “KELLE” içerken, lokantaya giren ve yüksek sesle, şuraya mı? Buraya mı? Yok… Yok, şura olamasın bura olsun diyen iki kişi bana yakın bir yere oturdular.

Oturup-oturmaz abi. Ben sizi tanıyacağım dedi. Gazeteciydiniz herhalde, sizinle birlikte bir abi daha vardı derken, ölümünün üzerinden bir yıl geçen rahmetli gazeteci abimiz FADIL BİNZE’i tarif ediyordu.

Adıyaman’ın köylerinden, 25 yıldır İstanbul’da avukatlık yapıyormuş. Konuşkan-yakımlı ve sorgulayıcı.

Abi, siz gazetecisiniz ben 25 yıldır dışarıdayım, sık-sık gelmiyorum, geldiğimde de Adıyaman’da hiçbir şeyin değişmediğini, önemli bir gelişmenin göze çarpmadığını görüyorum. Derken, sanki bu şehri gazeteciler yönetiyor gibi de “UFAKDAN” biz gazetecilere de dokundurur gibiydi!

Bir “KELLE” içimlik kısa ama güzel bir sohbet oldu!

Biz hep bu avukat arkadaş gibi konuşur, komşu illerimizden de örnekler veririz.

“Efendim Şanlıurfa coşuyor git de gör!” “Son zamanlarda Diyarbakır’ı gördün mü? Hele git bir gör ki, başını malmış gidiyor!” “Malatya’da da gelişmeler fena değil!” “ Gaziantep’i hiç söyleme tırısa kalkmış, fırtına gibi esiyor git de hizmetleri gör. Adamlar nasıl düşünüyor-nasıl yapıyor hayret vallahi!”

  Arakasından da yok… Kardeşim yok… Bu memleketin sahibi yok deriz!

Geçen hafta Gaziantep’te yeni yapılan stadyumun sol tarafından geçiyoruz, o bölge büyük bir şantiye. Abartılı olmasın değişik yerlerde 10-15 adet koça iş makinaları harıl-harıl çalışıyor! Yeni-yeni yollar açılırken, gördüğüm kadarıyla önemli bir noktada da alt ve üst geçit yapılıyordu!

İki ay sonra gidin oraları tanıyamazsınız!

Diyorlar ya, Antepli yapar başkaları da bakar!

Ama şunu da takdir edip inkâr etmemiz gerekir, bizim belediye borç ödemekle övünürken! Gaziantep Belediyesi en çok borcu olan belediyeler arasındaymış!

Bizde ortak akılla hareket etmek yok! Planlı-projeli çalışmakta yok!

Bir danışman getiriyoruz, bir kuyuya taş atıyor 40 kişi çıkartmak için uğraşıyoruz!

Filistin Caddesi ve civarı ortada! Danışmanın attığı taş halen çıkartılamadı! 2 aydır bir türlü işin içinden çıkılamadı! Esnaf perişan, vatandaş tedirgin!

Tüm bunlara rağmen bir siyasimiz ne diyor biliyormuşsunuz?

“Adıyaman hizmet ve yatırımlarla çehresini değiştirmeye devam etmiş, bölgenin ve ülkenin göz bebeği bir şehir olma özelliğini sürdürmüştür. Aldığı hizmetlerle Adıyaman artık bambaşka bir şehirdir.”

  Ne kadar hoş… Ne kadar süslü-püslü… Bir laf değil mi?

Gel de insan -üstünü başını yırtıp ortalığa düşmesin!

Lafa bak, “ Adıyaman bölgenin ve ülkenin göz bebeği bir şehir olmuş.”

  Yine bir siyasimiz,2016 yılından çıkıp, 2017 yılına girerken, “ 2017 yılının Adıyaman için önemli yatırımların başlayacağı olacağını, 2017 yılında starın verilmesi için çok yakından ilgilendiğimiz EĞRİÇAY alanına yapılacak olan “VADİYAMAN” projesi için DSİ Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapıldı. İnşallah şehrimizi batı ile bağlantı noktasında yer alan EĞRİÇAY alanında gerçekleştirilecek olan bu projeyle şehrimiz bir alana daha kavuşacak.”  

  Yıl yanılmıyorsam 2018! 2017 geçeli yaklaşık bir 1,5 yıl olmuş, Ayağa kalkmış insanların yüzüne gülümseyen bu hizmetleri biz mi göremiyoruz? Yoksa buralarda ki piknik Alanlarından çıkan mangal dumanları görüş alanlarımızı mı engelliyor?

İyi bakın şu halimize, gülermisin-ağlarmısın!

Bir zamanlar karşı olup eleştirdiğimiz halde, reklam panolarına daha temeli atılmamış, belli bir seviyeye gelmeyen yapacağımız veya planladığımız hizmetlerin reklamlarına alkış çalıyoruz!

Bir yerden de düşünüyorum da, acaba biz mi çok şey istiyoruz?

Bu memlekette bir takım çağdaş ve modern gelişmeler var biz mi göremiyoruz?

Turgut Reis Mahallesi Muhtarı Abdulkadir Geylani Taş’a bakınca, Adıyaman çağ atlıyor! Gelmiş-geçmiş en büyük hizmetler bu günkü belediye tarafından veriliyor!

Bir bildiği vardır her hal de! Ne diyelim muhtardan iyi bilecek değiliz ya!

 

Bu Habere de Bakın

Dikkat, takip ediliyoruz

Eğer tıp doktoru olsaydım, toplumun büyük bir kesiminin bipolar bozukluk yaşadığını söyler, manik depresif hastalığa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir