13 Temmuz 2016 Çarşamba, 08:02
Üzeyir Ergül
Üzeyir Ergül uzeyir-ergul@hotmail.com Tüm Yazılar

Çocuklarınız Tatilde Sizlere Emanet…

Çocuklarınız Tatilde Sizlere Emanet…

Yaz tatili başlayalı epey oldu. Öğrenciler artık ailelerine emanet.

Yaz mevsiminin kavurucu sıcakları yapılabilecek etkinliklere sınır getirmiş durumda. Tatil öğrencilerin dinlenmesi açısından oldukça önemli…

Yoğun geçen 9 ayın ardından öğrencilerin biriken enerjilerini atmaları ve gelecek olan yeni eğitim öğretim yılına en iyi şekilde hazırlanmaları içinde olmazsa olmazlardandır yaz tatilleri.

Tatil öğrencinin başıboş bırakılacağı bir zaman dilimi olarak algılanmamalıdır. Ebeveyniler bu zaman diliminde daha çok dikkatli olmalıdırlar. Okul döneminde öğrencinin gelişiminde öğretmen ile birlikte hareket eden veliler bu üç aylık zaman diliminde yalnızdırlar.  Bu nedenle oldukça dikkatli olmalıdırlar. Bu dikkat aşırısı disiplinli olmak olarak algılanmamalıdır.

Sorumluluk bilinciyle hareket edecek olan çocuktan hiçbir şekilde korkulmamalıdır. Çocuğun yaz tatilinin tadını en iyi şekilde geçireceği etkinliklere yönlendirilmesi oldukça önemlidir.  Aşırısı sıcaklar var diye öğrenciyi eve hapsetmek oldukça yanlış bir uygulama olacaktır.

Öğrenciyi evde tutmak için eline verilecek olan tablet ve cep telefonlarının zararını söylemeye gerek yok sanırım.

Ebeveyniler çocuklarını bir yük olarak görmemelidirler. Ya da bir robot olmalarını ummalıdırlar. Çocuğun evin bir köşesinde elinde tablet ile gerçek dünyadan kopuşuna kesinlikle sessiz kalmamalıdırlar.

“Aman sesini çıkarmasında öylece kenarında otursun…” yaklaşımı önü alınamayacak olan sorunlar zincirinin başlangıcı olabilir. Zamanla içe kapanıklıktan tutunda birçok psikolojik problemler bu yalnızlaştırma uygulamalarından doğmaktadır. Yalnızlaştırdığınız çocuğunuzun ruh hali telafisi mümkün olmayan sorunları karşınıza çıkarmasına sebep olacaktır.

Karşınızdaki kişiyi bir birey olarak görmelisiniz. Sizin gibi ihtiyaçları ve istekleri olan ve sosyalleşmesi gereken bir insan olarak görünüz.

Çocuğunuzla oyunlar oynayınız. Oyunlar üretiniz. Çocukluğunuzda oynadığınız oyunları yeniden canlandırınız. Bir makinanın karşısında körelip gitmesine engel olunuz.

Elinden tutun sokağa çıkarın. Koşun oynayın eğlenin. Toprakla temasını sağlayın. Mahallenin çocukları ile kaynaşmasını sağlayınız. Uzaktan izleyin onu. Özgür olmasını sağlayın. İsteklerine mümkün olduğunca mantıklı yaklaşın. Her istediğinin olamayacağını gerçek yaşamın içinde öğrensin. Küfürün ne olduğunu, iyinin ve kötünün ayrımını yaşamın içinde öğrensin.

Çocuk büyütmek bir sanattır. Sizde o eseri var eden bir sanatçısınız. Bir ressam olduğunuzu kabul edin. Kullanacağınız boyaların miktarı ve tonu ortaya çıkarmak istediğiniz eserin nasıl olacağını belirleyecektir.

Çocuk gelişiminde kritik dönemlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Yaz tatilleri de çocuğun bu kritik dönemine denk gelmektedir. Ebeveynlerin oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz