Köşe Yazıları

Coca-Cola’nın Sırrı ve Gücü

Coca-Cola’nın Sırrı ve Gücü

 

Bütün dünyada en çok tüketilen içecek olan Coca-Cola’nın yaklaşık 130 yıldan beri (1896 yılında üretimine başlanmış) kamuoyundan gizlenen formülü, Amerika’lı gazeteci olan Mark Pendergrast tarafından 22 yıl önce açıklanmasına rağmen hâla Cola tiryakileri tarafından en çok içilen içecek listesindeki yerini korumaktadır.

Coca-Cola’nın içinde kokain ve kafein’in yanında alkolün de bulunduğunu iddia eden araştırmacı gazeteci’ye o günlerde Amerika ‘da büyük gürültüler koparılmıştı. Dünyanın en çok satılan içeceği olan Cola’da kokain ve alkolün bulunması büyük tepki ile karşılanırken, Cola üreticileri bu iddiaları yalanlamaktan kaçındılar. O günden sonra Kokain ve alkollü cola satışlarının  azalması bekleniyordu.

Çünkü ABD’de bugüne kadar en iyi, en başarılı bir şekilde saklanan meslek sırrı olan Coca-Cola’nın tarifi, Amerika’lı gazeteci Mark Pendergrast tarafından gün ışığına çıkarılmıştı ve bilinmeyen denklem çözülmüştü.

Eski bir kütüphaneci olan Pendergrast, Coca-Cola’nın arşivinde yaptığı çalışmalar neticesinde, 1896 yılında Cola’yı bulan kimyacı John Pembeton’a ait kâğıtlar arasında, bütün dünyanın peşinden koştuğu formülü ele geçirdiğini açıkladı.

Daha sonra Atlanta’daki evinde bir basın toplantısı düzenleyerek olayı kamuoyuna duyuran ABD’li araştırmacı gazeteci Pendergrast, formülün gerçek olduğunu, 2. Dünya savaşı sırasında ABD ve müttefik kuvvetler askerleri için cola üretmek üzere Avrupa’ya gönderilen eski bir Coca-Cola çalışanı olan Mladin Zarubrica’ya da doğrulattığını bildirdi. Daha sonra piyasaya çıkan Mark Pendergrast’ın kitabında Coca-Cola’nın gizli formülünde şu maddelerin olduğu kaydediliyordu: Kafein sitrik tuzu, vanilya esansı, 7 ayrı tatlandırıcı yağ, sıvı kokain esansı, sitrik asit, misket limonu suyu, şeker, su, karamel ve alkol,

Bütün insanların yiyecek ve içeceklerine dikkat etmeleri gerekir. Hem sağlık açısından hem zeka açısından bütün yiceklerin farklı etkin rollerinin olduğunu biliyoruz.

Daha çok inançlı insanların yeme ve içme konusunda hassasiyet göstermeleri elzemdir. Yediğimiz içtiğimiz maddelerin helal veya haram olması bizim sorumluluğumuzdadır.

Yıllardır ısrarla cola tüketen insanlar bu içeceğin içinde kokain ve alkol bulunduğunun açıklanmasından sonra ne yapacakları merak konusu olmuştu. Ama heyhat!.. Ne yazık ki inanç hasasiyetleri olmayan insanlardan farksız olarak hâla, haram- helal demeden bu alkol, kokain ve kafein formüllü, insan sağlığına zararlı içecekleri sofralarının başköşesinden eksik etmemektedirler.

Coca-Cola reklamlarıyla insanlarımızı cezbeden bu hem insan sağlığına zararlı hem de helal olmayan katkı maddeleriyle dolu olan içecek sofralarımızın baş köşesinde dururken, dünyada en çok satoılan içecek listesinin de en üst satırında yerini korumaktasdır. Alkol, kokain ve Kafein’in yoğun bileşiminden oluşan  Cola tüketimine harcanan paraların nerelere gittiği de bilinmektedir.

Ne kadar çok cola içerseniz o kadar çok Müslüman düşmanlarına yardım ve desteklerinizi esirgememiş olursunuz. Böylece Müslümanların yeryüzünde daha çok ezilmelerine, sürünmelerine ve tarihten silinmelerine, akan kan ve göz yaşlarının çoğalmasına yardımcı olmuş olursunuz. Takdir sizin…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı