Köşe Yazıları

Cinayeti gördüm…

Cinayeti gördüm…

 

Kabil, Habil’i öldürdüğünde oradaydım. Boko Haram, Baga saldırısında 2 bin kişiyi öldürdüğünde, ABD, Körfez ve Afganistan savaşlarında yüzbinlerce kişiyi öldürdüğünde, İsrail, Filistinlileri öldürdüğünde, Japonların Çin işgalinde bir milyon askeri öldürdüğünde, IŞID’in bir saatte bin yedi yüz kişiyi öldürdüğünde de oradaydım.

Nasıl mı? Çünkü ben bir insanım. Ölenlerin hepsinde benimde bir parçam gider.

Dünya ya geldiğimizden beri birbirimizi öldürüp duruyoruz. Ne uğruna? Amaç ne?

Kimileri için bir toprak parçası, kimileri için birilerinin maşası, kimileri Allah yoluna, kimileri ülkesi için, kimisi hiç bilmediği birileri için öldürüp durur. Sadece günümüzün bir olayı da değildir. İlk insanlardan beri hep olmuştur. Sadece insanların sayısının artmasıyla ölü sayısı da artmıştır. Günümüzde de geçmişte de cinayetler, katliamlar hep zenginlik, güç, saltanat ya da toprak için işlenmiştir. Bu günde aynısı tekrar ediliyor. Sadece kişiler değişmiştir.

Bakın, dünyadaki ilk cinayet nasıl işlendi: Eski ahitten aynen aktarıyorum:

Habil ve Kayin (Kabil) ikisi de Âdem’in oğlu olup Allah’a ikisi de kurban sunar; 1. “Âdem karısı Havva ile yattı. Havva hamile kaldı ve Kayin’i doğurdu. “RAB’bin yardımıyla bir oğul dünyaya getirdim” dedi.

  1. Daha sonra Kayin’in kardeşi Habil’i doğurdu. Habil çoban oldu, Kayin ise çiftçi.
  2. Günler geçti. Bir gün Kayin toprağın ürünlerinden RAB’be sunu getirdi.
  3. Habil de sürüsünde ilk doğan hayvanlardan bazılarını, özellikle de yağlarını getirdi. RAB Habil’i ve sunusunu kabul etti.
  4. Kayin’le sunusunu ise reddetti. Kayin çok öfkelendi, suratını astı.”

Sonuçta, Kabil buna çok kızar ve kıskançlık içinde Habil’i öldürür. Tanrı Kabil’e kardeşinin nerede olduğunu sorunca “Ben kardeşimin bekçisi miyim?” diye cevap verir. Habil’in kanı yerden bağırır. Bunu duyan Rab, Kabil’i lanetler ve durmadan yeryüzünü dolaşmaya mahkûm eder. Kabil, Tanrıya yalvarır ve diğer insanların kendini öldüreceklerini söyler. Bunun üzerine Tanrı, Kabil’e diğer insanların onu öldürmesine engel olacak bir iz yapar ve şöyle der: “Her kim Kabil’i öldürürse, intikam yedi kat fazlasıyla onun üzerine olsun.” Bunun üzerine Kabil dünyayı dolaşmak üzere yola çıkar. (Tekvin, 5:17).

Kabil’ler çoğaldı. Herkes Kabil’in Habil’i öldürme gerekçesini kendine siper yapmış gibi. O günden bu güne katliamlar başladı. Oysa kutsal kitapların hepsinde insan öldürülmesi yasaklanmıştır ya da ben yanlış anlamış olabilirim.

Kur’an-ı Kerimde En’am Suresinin 151. Ayetinde aynen şöyle der:

De ki: “Geliniz, Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyalım: O’na hiç bir şeyi ortak koşmayın, ana-babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, sizin de, onların da rızıklarını biz veririz; kötülüklerin gizlisine de açığına da yaklaşmayın ve Allah’ın yasakladığı cana haksız yere kıymayın! İşte bunlar, Allah’ın size emrettikleridir. Umulur ki düşünüp anlarsınız.”

Tevrat Çıkış (Exodus) / Bap 20’de yer alan on emirden altıncısı: “Öldürmeyeceksin.” emridir.

İncil’de:”Ama beni dinleyen sizlere şunu söylüyorum: Düşmanlarınızı sevin, sizden nefret edenlere iyilik yapın, size lanet edenler için iyilik dileyin, size hakaret edenler için dua edin.

(Luka 6:27-28)”Ama beni dinleyen sizlere şunu söylüyorum: Düşmanlarınızı sevin, sizden nefret edenlere iyilik yapın, size lanet edenler için iyilik dileyin, size hakaret edenler için dua edin.

(Luka 6:27-28)”Ama beni dinleyen sizlere şunu söylüyorum: Düşmanlarınızı sevin, sizden nefret edenlere iyilik yapın, size lanet edenler için iyilik dileyin, size hakaret edenler için dua edin.

(Luka 6:27-28)

“Ama beni dinleyen sizlere şunu söylüyorum: Düşmanlarınızı sevin, sizden nefret edenlere iyilik yapın, size lanet edenler için iyilik dileyin, size hakaret edenler için dua edin. (Luka 6:27-28)

Bilinen semavi dinlerin hiç birisinde doğrudan insan öldürmek serbest bırakılmamıştır.

Buna rağmen en çok Ortadoğu’da katliamlar gerçekleşmiştir.  Çünkü burada yaşayanlar belli dönemler hariç, bilim, sanat ve teknolojide hep geri kalmışlardır.  Her zaman birilerinin eli gırtlağımızda oldu. Her olayda dış güç aradık durduk. Hiç birimizin aklına bizden kaynaklı bir sorunun olabileceği gelmedi.

Charles Darwin bir sözü aslında birçok şeyi açıklamaya yeterlidir: “Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur… ‘Tavuk toplum’, önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu