Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi
29 Temmuz 2016 Cuma, 08:44
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Cimrilik Fenalığa Götürür

Cimrilik Fenalığa Götürür

 

Bizi yaratan, yaşatan, rızkımızı bol miktarda veren, teneffüs ettiğimiz havayı bahşeden malın ve mülkün tek sahibi Allah’tır. O malında dilediği şekilde tasarruf etmeye kadirdir.

Onun verdiği mülkünde tasarruf hakkını kendilerinde gören ve insanlara infak etmekte cimri davranan  zara ve ziyandadırlar. Çünkü cimrilik ettikleri şey de kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır.( Al-i İmran: 180)

Biz biliyoruz ve inanıyoruz ki, göklerin ve yerlerin mirası Allah’ındır. Onun mirasında yaptıklarımızdan en ince detaylarına kadar haberdardır.(Al-i İmran : 180)

Öyleyse Allah’ın, kereminden, kendi ihsanından kendilerine verdiklerini (infakta) cimrilik gösterenler, sanmasınlar ki, o kendileri için hayırlıdır; tersine bu onlar için çok fenadır.

Yemeyenin malını yerler. Pek çok insanımız vardır ki , yüce Yaratan’ın kendilerine bahşettiği malı ne kendileri yerler, ne de başkalarına kendi elleriyle yedirirler. Ama istemedikleri halde başkaları tarafından savrulur ve israf edilir.

Karnı aç olanlar, fakir fukaralar, cimrinin kim olduğunu en iyi bilir ve tanırlar. Tok acın halinden anlamaz. Ve ancak ac olanlar tok insanların duyarsızlıklarını iyi bilirler.

Cimri insanlar,başkalarına da cimriliği tavsiye ederler. Yüce Yaratıcı’nın kendilerine  lütufla verdiğini inkâr ederler ve gizlerler. Yani kendi alın terleriyle, bilek güçleriyle kazandıklarını söyleme gafletine düşerler.

Halbuki etrafımızda tanıdığımız nice insanlar vardır ki gece- gündüz durmadan, dinlenmeden çalışırlar da her zaman muhtaç durumdadırlar. Demek ki Allah rızkı çok çalışana değil, dilediğine veriyor.

Kendilerinin çok akıllı olduğunu, çok zeki olduklarını, çok çalıştıklarını  ve bu nedenle de çok mal mülk  kazandıklarını iddia eden nice zavallılar var ki, mal sarhoşluğu gafletine düşerler.

Bir kısım insanlar da var ki, başkalarının mallarını haksızlıkla kendi mallarına katarlar ve kendi mülkleri gibi tasarrufta bulunurlar.

Hahamlardan ve Rahiplerden bir çoğu insanların mallarını haksız yollardan yerler ve insanları Allah yolundan engellerler. Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu , işte onlara elem verici bir azabı müjdele.” (Tevbe: 35)

Allah yolunda kulluk görevini yapmadan, sırf para, mal, mülk edinme arzusuyla çalışıp didinenlerin biriktirdikleri, kendileri için elem verici bir azaptan başka bir şey ifade etmeyecek.

Dünya hayatında belli bir süre kaldıktan sonra toprağa gömülen altın ve gümüşlerin sahiplerinin altın ve gümüşleri topraktan nasıl olsa çıkar.

Kâinatın Efendisi(s.a.s)’in buyurduğu şu hadis oldukça ibret vericidir: “Bu dünyada dört şeyden hiç hoşlanmam; Onlardan Allah’a sığınırım: Korkaklık, cimrilik, tembellik, ve pislik.”

Cimrilikten hiç hoşlanmayan ve kendisi aç olduğu halde avucunda bulunan bir tek hurmayı da karnı aç olan ve o bir hurmayı isteyen dilenciye veren bir peygamberin ümmetiyiz.

Parasından en az yararlanan cimrinin kendisidir. Her kes değişik şekillerde onun mirasını paylaşır, ama en az o paradan, maldan mülkten kendisi yararlanır.

Yoksul insanların çok şeyleri eksiktir ama, cimri insanların her şeyleri eksiktir. Yemeyen ve yedirmeyen insanların cimriliği kendilerini her şeylerinin eksikliğini his ettirir.

Günümüzde yokluk ve yoksulluk endişesiyle nüfus azalmasını ön görenlere de Yüce Yaratıcı’nın tavsiyesi var:  “Geçim endişesi ile çocuklarınızın canına kıymayın. Biz, onların da sizin de rızkınızı veririz. Onları öldürmek gerçekten büyük bir suçtur.” (İsra: 31)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz