08 Ağustos 2016 Pazartesi, 08:42
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Çıkar Peşinde Koşan Sırtlanlar

Çıkar Peşinde Koşan Sırtlanlar

 

Çıkar, gözü en tatlı şekilde kör eden bir araçtır. Şeytanı melek olarak gösterir, meleği de şeytan gibi gösterir. Melek ile şeytanı bile ayırt etmekte insan, adeta körleşir.

Kendi çıkarları için iyilik edenler, kuşlara yem atan avcılara benzerler. Avını avlamak için suret-i hak’tan görünerek her hainliği yapanlar, çıkarları uğruna her hayasızlığı göze alırlar.

Kendi çıkarlarını düşünmeden iyilik yapan yiğitler, günümüzde iyice azaldı, hatta yok denecek kadar kayboldular.

Bazıları kaz gelecek yerden yumurtayı esirgememe alçaklığına düşüyor ve bu yaptıklarını da büyük bir erdemlilik olarak takdim etmeyi de başarıyorlar.

İnsanı harekete geçiren iki manivela vardır. Biri çıkar, diğeri ise korkudur.  Hem çıkarları uğruna harekete geçenler, hem de korkularından harekete geçenler, ahlakî erdemlerden yoksundurlar.

Korku başa bela…Birileri birilerinin korkusundan sürekli yalakalıklar peşinde koşturuyor. Kişilik ve karakterini yitiren bu dalkavukların hayatı yalakalıkla geçiyor.

Çıkar peşinde koşanlar, kendilerine uzatılan bir demet yeşilliği görünce kendilerini kaybeder, insan olduklarını unutuverirler.

Günümüzde bu dalkavuklardan ve yalakalardan geçilmiyor. Eskiden köşe başlarında birer tane, şimdilerde ise adım başı rastlamak mümkün…

Çıkarları için dostluk kisvesi ile görünenler, toplumun zararlı yaratıklarıdır. Onlardan ne kadar uzak durursanız o kadar yarar elde edersiniz. Ama gel gör ki, asaletini kaybetmiş toplumda, bunlar prim yapıyor.

Hiçbir kişisel çıkar bulunmadığı zaman, sanatçı sanatını iyi icra eder. Yazar, iyi yazı yazar ve topluma faydalı olur. Düşünür, iyi düşüncelerle topluma yön verir.

Kişisel çıkarların çarpıştığı günümüzde, yazar, sanatkâr, düşünür ve her kesimden insanlar yalakalıkta, yağcılıkta ve daha çok rant elde etmekte kıstas tanımadan yarışıyorlar.

Aslanlar tavukların peşine düşmüş gidiyorlar. Aslanlığını unutup tavuk peşine düşen aslanlar, ne yazık ki tilkilerin maskarası olmaktan kurtulamazlar.

Nokta kadar menfaatlerinin peşine düşerek, asli karakterlerinden  uzaklaşan ve kanı beş para etmeyen baronların önünde virgül gibi eğilenler, eninde sonunda düz hat olup ayaklar altında çiğnenmeye mahkumdurlar.

Şartlar ve ortam ne olursa olsun, hiçbir menfaat başa taç edilmez. Eğer çıkarlarımızı başımıza taç yaparsak her zaman küçülürüz. Ayağımızın altına alır ezersek sürekli yükseliriz.

Bir bal çanağına benzeyen menfaatın etrafında uçuşan sinekler, etrafında dolaşmayıp ortasına dalarlarsa, çırpına çırpına boğulurlar.

Günümüzde her türlü dili pervasızca konuşanlar, her kılığa teredütsüzce girenlere dikkat ediniz . Onlar menfaatlere karşı kayıtsız biri gibi görünmesini de en iyi becerenlerdir.

Çıkarları uğruna hem nalına hem mıhına vuranlar toplumu kene gibi kemirmektedirler.  Çirkin yüzlerini saklamakta takıye yapmayı becerenler, toplumun başına neler getirdiler…

Eskiden iki yüzlü insanlar vardı. Şimdi toplumda kırk yüzlü insanlar türedi ve köşe başlarını onlar tuttular. Köşe taşları gibi yerleşen bu yüzsüzlerden toplum acilen kurtarılmalıdır

Çıkarları uğruna, tebessüm dağıtmayı bile beceremeyip artık sırıtanlar, sırtlanlar gibi, bu aziz milletin sırtında yük olmaktan çıkarılmalıdırlar.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz